Türkiye'de Hatay Merkez ilçeden Suudi Arabistan'a eşleriyle birlikte göç eden kadınların yeni toplumsal yaşama uyum süreçleri
Migration of women accompanying their husbands from Hatay, Turkey to S. Arabia and their integration into new social environment
  1. Tez No: 280720
  2. Yazar: SEVSEM ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kadınların erkeklerden farklı olarak göç sürecinden etkilenme biçimlerini ve göç edilen topluma uyum sağlama durumlarını ortaya koymaktır.Araştırma iki aşamalı olup, ilk aşama araştırmanın kuramsal çerçevesine yönelik temel kavramlar ve konulardan, ikincisi ise saha çalışması ve bulgulardan oluşmaktadır.Bulgularımıza göre, araştırma kapsamındaki kadınların S. Arabistan'a ilk göç etme yılı 1981 olup, en fazla göç ise 2006 ile 2010 yılları arasında gerçekleşmiştir. S. Arabistan'da bulunan göçmen kadınların %75,7'sinin göç etmelerinin ardında yatan temel neden eşlerinin orada bulunmasıdır. S. Arabistan'ın toplumsal yapısıyla ilişkili olarak kadınların tek başlarına dışarı çıkmalarının yasak olması katılımcı kadınların göç sonrası karşılaştıkları en büyük problem olmuştur. Bu nedenle kadınların % 70,4'lük bir oranının S. Arabistan'da kendi bireysel ihtiyaçlarını yalnız başına gideremediği sürekli eşine ya da bir erkeğe bağımlı bir yaşam sürdürdüğü görülmüştür. Bu noktada kadınların sosyal, psikolojik ve sağlık açısından birtakım sorunlarla yüz yüze geldiği saptanmıştır.Araştırma hipotezlerinin ki kare ile test edilmesi ile, kadınların eğitim düzeyi ile S. Arabistan'ın toplumsal yapısının yarattığı sorunlar; gelir düzeyi ile S. Arabistan'a göç etme isteği ve S. Arabistan'daki yaşamlarından memnun olma durumu; S. Arabistan'da kalış süresi ile kadınların göç sonrası aile ilişkilerinin değişim seyri; S. Arabistan'da toplumsal etkinliklere katılma sıklığı ile kadınların kendi yaşamlarında memnun olma durumları; yaş durumu ile S. Arabistan'da kadınların vakitlerini geçirme şekilleri arasında anlamlı düzeyde ilişkiler olduğu saptanmıştır. Nihayetinde katılımcı kadınların bağlantılı göçe örnek teşkil eden bir göç türüne dahil oldukları ve göç sonrası Suudi Arabistan'daki yaşamlarından memnun oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to find the effects of migration on women and their integration status in the host society.This study consists of two stages. The first stage deals with theoretical framework and the second stage handles field work and findings.Our findings point out that migration of women to S. Arabia started in 1981 and majority of them migrated between 2006 and 2010. For 75.7 per cent of women living in S. Arabia, the main reason of their migration is the fact that their husbands work in S. Arabia. The fact that it is forbidden for women to go out alone in S. Arabia is the biggest problem pointed out by our respondents. Because of this, we have found that 70.4 per cent of the respondents could not satisfy their needs alone outside making them heavily dependent on their husbands or another man and face a number of social, psychological and health related problemsAs a result of ki-square testing of our hypothesis the fallowing relationships were found between independent and dependent variables.- Education level of women and problems created by S. Arabia?s social structure- Income level and the will for migration to S. Arabia- Income level and satisfaction level of living in S. Arabia- The length of stay in S. Arabia and change in family relations after migration- The frequency of attendance to social activities and satisfaction from their lives- Age and spending time in S. ArabiaIn the end we found out that our respondents are mainly an example for dependent migration and they are somehow happy with their lives after they migrated to S. Arabia.