Türkiye'de yaş meyve işleme sanayi ve pazar politikasının Avrupa Topluluğu karşısındaki durumu
- Tez No: 28078
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN ERATKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE YAŞ MEYVE İŞLEME SANAYİ VE PAZAR POLİTİKASININ AVRUPA TOPLULU?U KARŞISINDAKİ DURUMU Ümit TORUN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Gül can ERAKTAN 1993, Sayfa: Jüri: Prof.Dr. Gülcan ERAKTAN Türkiye'de meyve ve sebze üretiminde kendi kendine yeterliliğe ulaşılmış hatta kimi ürünlerde fazlalıklar ortaya çıkmıştır, üretim fazlaları ürünlerin dış satımını geliştirici bir unsur olmaktadır. Ancak yurt içi dağıtım ve pazarlamadaki aksaklıklar, artan maliyetlerle yükselen fiyatlar yurt içindeki tüketim artışını engellemektedir.III Türkiye'de meyve işleme sanayinde kaliteli hammadde kullanımındaki güçlükler, modern tekniklerin benimsenmesinde ki yetersizlikler, zirai mücadelenin zamanında ve tekniğe uygun olarak yapılmaması, ürününü uygun fiyattan satmakta güçlük çeken çiftçilerimizin varlığı, girdi fiyatlarının sürekli artması ve tam kapasite ile çalışan firmaların azlığı kaliteli üretimi sınırlamaktadır. Toplulukta meyve ve sebze üretiminde son yıllarda önemli gelişmeler sağlanmakla beraber, hem taze hem de işlenmiş ürünlerde talep açığı olduğu gözlenmekte ve bu durum Topluluğun büyük bir gıda ürünleri ithalatçısı olduğunu göstermektedir. Türkiye'nin Topluluk pazarlarında sadece kuru üzüm ve kuru incirde potansiyel bir ihracatçı olmayıp, kuru kayısı, dondurulmuş meyveler, meyve konserveleri ve meyve suları gibi işlenmiş ürünlerde de şanslı olduğu görülmüştür. Bu arada yapılan anketi erde, cevap veren firmaların tamamının AT'na tam üyeliğin, çalışma alanları ve Topluluğun üyelere sağladığı imkanlardan faydalanmak açısından kendilerine avantaj görüşünde olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Türkiye'de yaş meyve işleme sanayi »Avrupa Topluluğuda yaş meyve işleme sanayi, AT pazar mekanizmaları, AT 'da işlenmiş meyvelere uy gulanan yardım mevzuatı »Türkiye'de dış tica ret ihracat teşvikleri.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis TURKEY'S FRESH FRUIT PROCESSING INDUSTRY AND MARKET POLICY CASE WITH RESPECT TO EUROPEAN COMMUNITY Ömit TORUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Gül can ERAKTAN 1993, Page Jury: Prof.Dr. Gülcan ERAKTAN Turkey has become self-sufficient in the production of fruits and vegetables moreover some of the productions are surplus.For this reason redundancy in production becomes export able products. However, due to lack of rational domestic distribution and marketing channels are causing to increasing costs rising prices and this preventing further consumption. The troubles encountered in the utilization of necessary raw materials, inadequacy in adopting modern techniques; failure to perform agricultural control and protection activities on time and in conformity with current technology, farmers suffering from difficulties in selling their products with reasonableprices, increase in the prices of inputs and limited number of firms operating with full capacity are limiting a desirable qualified production in the fruit processing industry in Turkey. Although European Community has taken significant steps for the developments in the production of fruits and vegetables in recent years, it is observed that there is a demand gap for both fresh and processed products and this shows that the European Community to be a major importer for food products. Turkey is not only a potential exporter for raisin and dried figs but also has proven to be competitive in the export of processed products such as dried apricot, frozen food, as well as non frozen canned fruits. Meanwhile inquiries among firms have shown that almost all of them share the opinion that being a member of European Community will bring advantages to their business fields and to create them opportunities which the EC countries provide. KEYWORDS: Fresh fruit processing industry in Turkey, fresh fruit processing industry in European Community, market regulations in EC, subsidy regulation applied in processed fruits in EC, foreign trade export encouragement in Turkey.