Türkiye'deki beden eğitimi ve spor öğretim elemanlarının karar verme ve atılganlık düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of some of the variables levels of decision-making and assertiveness, Physical Education and Sports, the teaching staff in Turkey
- Tez No: 281369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Araştırmamızda, üniversitelerin beden eğitimi ve spor alanında görev yapan öğretim elemanlarının karar vermede öz saygı ve karar verme stilleri ile atılganlık düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmamızın evrenini 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Türkiye'deki 51 üniversitede mevcut bulunan beden eğitimi ve spor alnında görev yapan muhtelif statülerdeki 1105 öğretim elemanı oluşturmuştur. Bu evrenin % 52.48'ne ulaşılarak 580 öğretim elemanından veriler sağlanmıştır. Öğretim elemanlarının demografik bilgilerini; 12 soruluk ?Kişisel Bilgi Formu? ile, karar verme stillerini; Mann ve Ark. (1998), tarafından geliştirilmiş olan ?Melbourne Karar Verme Ölçeği? ile, atılganlık düzeylerini ise; Rathus (1977) tarafından geliştirilen ?Rathus Atılganlık Envanteri? kullanılarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our research, it has been aimed to make a study of self-esteem and decision-making models in decision-making and levels of hardiness of instructors who work at physical education and sport branches of universities in the sense of some variables.The universe of our research has comprised from 1105 instructors of various status who work at physical education and sport branches subsisted at 51 universities in Turkey in 2009-2010 academic year. By reaching 52.48 per cent of this universe the data has been obtained from 580 instructors. Demographic information of instructors has been determined via 12 questioned `Personal Information Form?; decision-making models of them via `Melbourne Decision-Making Scale? advanced by Mann and Ark. (1998) and level of hardiness of them via `Rathus Hardiness Inventory? advanced by Rathus (1977).