Asemptomatik bireylerin femoroasetabular sıkışmada kullanılan ölçüm parametreleri açısından bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Computed tomography assesment of asymptomatic hip joints in relation to femoroasetabular impingement
- Tez No: 281401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. BİLGE ERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı; femoroasetabular sıkışma (FAS) testi negatif olan asemptomatik olgularda aksiyel oblik alfa açısı (AA) ile radiyal AA ölçümlerini karşılaştırmak ve bu olgularda kama ve kerpeten tipi morfoloji prevalansını belirlemekti. Nisan 2010?Mayıs 2010 tarihleri arasında farklı nedenlerle abdominopelvik bilgisayarlı tomografi (BT) çekilen, kalça eklemi ile ilgili bilinen problemi olmayan, 18?46 yaş (ortalama: 32.98) arasındaki 68 olguda 131 kalça eklemi değerlendirildi. Kalça ve/veya vertebralarla ilgili bilinen bir hastalığı ya da ağrı şikayeti olan ve bu bölgeden cerrahi geçiren olgular ve femoroasetabular sıkışma testi pozitif çıkan olgular çalışma dışında bırakıldı. Femur boynunun anterioru (A7) ile süperiyoru (A1) arasından radyal alfa açıları (A1?A7) ve Nötzli'nin tanımladığı aksiyel oblik AA ölçümleri için reformat görüntüler oluşturuldu. Bu görüntülerden AA ölçümleri yanısıra, anterior femoral uzaklık (AFU), asetabular derinlik (AD), femur baş-boyun offset (FBBO) ölçümleri yapıldı. Ayrıca asetabular versiyon açısı (AV), merkez kenar açısı (MKA) ölçüldü ve `8 işareti' varlığı açısından değerlendirme yapıldı. Aksiyel oblik AA ortalaması 41.10º ± 4.44 iken, radiyal ölçüm ortalamaları A1'de 41.64º ± 4.23,ve A6'da 48.13º ± 4.63 arasında değişmekteydi. En yüksek radiyal AA değerleri A5 ve A6 düzeyinden ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare axial oblique and radial alpha angle (AA) measurements and search for the prevalance of cam and pincer morphology in asymptomatic idividuals with negative impingement test. Sixty-eight consecutive patients (131 hips) between age of 18?46 (mean age 32.98 years) who underwent abdominopelvic CT between April 2010?May 2010 for a variety of reasons other than hip problems and who are agreed to undergo this study constituted the study population. Patients who claimed to have had hip and/or vertebral disorders including pain and previous surgery and who had a positive FAI test were excluded. Alpha angle measurements from the axial oblique and radial reformates (A1?A7; A1 anterior, A7 superior), anterior femoral distance (AFD), femoral head-neck offset (FHNO), acetabular depth (AD) and, central edge angle (CEA), acetabular version angle (AV), measurements were done. The mean AA in axial oblique views was 41.10º ± 4.44 whereas radial AAs ranged from 41.64º ± 4.23 in A1 to 48.13º ± 4.63 in A6. The maximal radial AA values are measured in A5 and A6.