Dental implantlarda yükleme sonrası peri-implanter dokulardaki erken dönem değişikliklerinin klinik, radyolojik ve biyokimysal olarak değerlendirilmesi
Evaluation of early term clinical, radiologic and biochemical alteration in peri-implanter tissues after loading of dental implants
  1. Tez No: 281489
  2. Yazar: SERHAT KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, implantlarda görülebilen erken kemik kaybının etyolojisini klinik, radyolojik ve biyokimyasal açıdan inceleyerek konu hakkında daha fazla bilgi edinmektir. Biyokimyasal olarak peri-implant oluğu sıvısında (PİOS) osteoprotegerin (OPG) ve çözülebilir reseptör aktivatör nükleer kappa B ligandı (sRANKL) seviyelerine bakılarak erken kemik kaybıyla ilişkisi değerlendirilmiştir.Sistemik olarak sağlıklı ve periodontitis hikayesi olmayan toplam 17 hastada 43 adet Straumann ITI standart implant kullanıldı. Hastalarda implant tedavisine geçilmeden önce gerekli periodontal tedavi yapılarak oral hijyen eğitimi verildi. İmplantlar protetik yükleme öncesi ve sonrasında klinik, radyolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirildi. Yükleme sonrası tekrarlayan takipler 3, 6 ve 12. aylarda yapılırken seanslara geldiklerinde gerekli hastalara implant/diş yüzey temizliği ve oral hijyen eğitimi tekrarlandı. İmplantlar klinik olarak, sondlama cep derinliği (SCD), modifiye plak indeksi (mPİ), modifiye gingival indeks (mGİ), modifiye sulkus kanama indeksi (mSKİ) , keratinize doku miktarı (KDM) ve yapışık doku miktarı (YDM) ile değerlendirildi. Kemik kaybı miktarı (KKM) bilgisayar ortamındaki panoramik radyograflar ile değerlendirilmiştir. Peri-implant oluğu sıvısındaki OPG ve sRANKL konsantrasyonları ticari ELISA kitleri kullanılarak ölçüldü. İstatistiksel kıyaslamalar için bağımlı gruplar için ?t? testi, Wilcoxon işaretli sıra testi ve pearson sıra korelasyon analizi kullanıldı.Çalışmanın sonunda KKM ölçümlerinde tüm zaman aralıkları birbiri ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to gather more information about the subject by clinically, radiologically and biochemically examining the etiology of early bone loss that can be seen at implants. Biochemically the levels of osteoprotegerin (OPG) and soluble receptor activator of nuclear factor kappa-B ligand (sRANKL) at peri-implant sulcus fluid (PISF) are observed and their relationship with early bone loss is evaluated.Forty-three Straumann ITI Standard implants were placed on 17 systemically healthy patients without history of periodontitis. Prior to implant treatment the necessary periodontal treatments and oral hygiene instruction were given to the patients. The implants were clinically, radiologically and biochemically tested before and after protetical loading. The subsequent visits post loading were performed at 3, 6 and 12. months and the implant/tooth surface care and oral hygiene instruction was repeated to the patients when they came for the visits if necessary. The implants were clinically assessed with probing pocket depth (SPD), modified plaque index (MPI), modified gingival index (MGI), modified sulcus bleeding index (SBI), keratinized tissue amount (KTA) and attached tissue amount (ATA). The bone loss amount (BLA) was evaluated with panoramic radiographs at computerized environment. The OPG and sRANKL concentrations in peri-implant sulcus fluid were measured by using commercial ELISA kits. For statistical comparisons paired-sample ?t? test, the Wilcoxon signet-rank test and Pearsons?s correlation analysis were used.At the end of the study when all time intervals were compared to each other statistically significant differences were found in BLA measurements (p0.05).