Spinal anestezi altında transüretral prostat rezeksiyonu geçiren hastalarda dekstran 70 + %7,5 NaCl İLE %0,9 NaCl solüsyonlarının perioperatif etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the intraoperative effects of dextran 70 + 7.5% NaCl AND 0.9% NaCl in patients undergoing transurethral resection of prostate under spinal anesthesia
  1. Tez No: 281618
  2. Yazar: ZÜHAL SEYDANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu prospektif randomize çalışmada, spinal anestezi altında Transüretral Prostat Rezeksiyonu geçiren hastalarda ön yükleme sıvısı olarak verilen dekstran 70+ %7,5 NaCl ile % 0,9 NaCl solüsyonlarının başlıca hipotansiyon proflaksisi ve serum elektrolitleri olmak üzere intraoperatif etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı.SA altında TURP planlanan ASA I-III risk grubunda toplam 60 hasta HSD (n=30) ve SF (n=30) olarak 2 gruba ayrıldı. Spinal anesteziden 20 dk önce HSD grubuna 2ml/kg dekstran 70 + %7,5 hipertonik NaCl, SF grubuna ise 7 ml/kg %0,9 NaCl solüsyonu ile prehidrasyon yapıldı. Hastalara 2 ml hiperbarik %5 bupivakain + 0,5 ml fentanil solüsyonu ile spinal anestezi yapıldı. Spinal enjeksiyon öncesi ve enjeksiyon tamamlandıktan sonra 1., 3., 5., 7., 10., 20., 30., 40. ve 50. dakikalarda arteriyel kan basınçları, kalp hızı ve oksijen satürasyonları kaydedildi. Aynı süreler ve sıklıkta duyusal blok seviyesi pin prik, motor blok, bromage skalası ile değerlendirildi. Operasyon öncesi ve sonrası olmak üzere serum Na+ düzeyleri ölçüldü. Operasyon süresince hipotansiyon, bradikardi, bulantı, kusma gibi yan etkiler ve cerrahi komplikasyonlar kaydedildi. Sistolik kan basıncının bazal değerden %30 daha fazla düşmesi hipotansiyon olarak kabul edilip sistolik arter basıncı >100 mmHg oluncaya kadar 5 mg iv efedrin ve 3ml/kg %0,9 NaCl boluslar halinde verildi.HSD grubunda operasyon süresince hipotansiyon gelişme sıklığı, efedrin ve ek mayi ihtiyacı SF grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulundu (p0,05) SA öncesi ve SA süresince DAB ve OAB açısından anlamlı farklılık vardı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective randomized study was to compare the intraoperative effects of dextran 70 + 7.5% NaCl and 0.9% NaCl solutions given as preloading fluid regarding hemodynamics and electrolytes in patients undergoing transurethral resection under spinal anesthesia.A total of 60 patients in ASA I-III risk group were radomized into 2 groups as HSD (n=30) and SF (n=30). Twenty minutes before spinal anesthesia group HSD received 2 ml/kg of hypertonic saline dextran 70 + 7.5% NaCl, while group SF received 7 ml/kg of 0.9% NaCl solution as preloading. Spinal anesthesia was performed with 2 ml of 5% hyperbaric bupivacaine + 0.5 ml solution of fentanyl. Arterial blood pressures, heart rates and oxygen saturations were recorded before and 1st, 3rd, 5th, 7th, 10th, 20th, 30th, 40th and 50th minutes after spinal anesthesia. Sensory block was evaluated with pin prick and motor block was evaluated according to the Bromage scale at the same time intervals. Serum sodium levels were measured before and after the operation. Side effects during operation period, such as hypotension, bradycardia, nausea, vomiting and surgical complications were also recorded. Systolic blood pressure decrease of 30% or more from baseline was regarded as hypotension and was treated with 5 mg iv boluses of ephedrine and 3ml/kg 0.9% NaCl, until systolic arterial pressure was > 100 mmHg.The incidence of hypotension during the operation, the need for ephedrine and additional fluid was significantly less in group HSD than group SF (p 0,05), in the mean arterial pressure and diastolic arterial pressure were significant differences before and during spinal anesthesia (p 0,05). Surgical complications, TURP syndrome, hypo-or hypernatremia were not observed suring surgery.