Ortakaradeniz bölgesindeki hepatoselüler ve kolanjioselüler kanserli hastalarımızın retrospektif değerlendirilmesi ve yaşam süresini etkileyen faktörler
Retrospective evaluation with hepatocellular carcinoma and cholangiocellular carcinoma patients in the Middle Blacksea region and the factors affecting survive
  1. Tez No: 281685
  2. Yazar: ÖZGÜR ECEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Hepatoselüler karsinom (HCC), karaciğerin primer malign tümörlerinin %85-90'ından sorumludur. HCC dünya genelinde erkeklerde en sık görülen beşinci, kadınlarda sekizinci kanserdir ve kansere bağlı ölümlerin dördüncü nedenidir. (1). Dünya' da 2002 yılında 626.000 yeni karaciğer kanseri ve buna bağlı 598.000 ölüm rapor edilmiştir. Kolanjioselüler karsinom (CCC) primer karaciğer kanserlerinin %10-15' ini oluşturur ve karaciğerin hepatoselüler kanserden sonra en sık görülen ikinci primer tümörüdür. Tüm kanserlerin %2' sini oluşturur ve gastrointestinal kanserler arasındaki sıklığı 10. sıradadır. CCC kanser ilişkili ölümlerin dünyada %13' ünden sorumludur. HCC ve CCC' li hastaların etyolojik, demografik, klinik, total tümör hacmi, karaciğer hacmi ve biyokimyasal özellikleri açışından inceleyip yaşam sürelerine etki eden faktörleri belirlemeyi amaçladıkGereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Gastroenteroloji Bilim Dalı' nda 2005-2010 yılları arasında 114 HCC ve 36 CCC tanısıyla izlenen hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. CT veya MR görüntülerinden karaciğer hacmi, total tümör hacmi, tümörsüz karaciğer hacmi ve total tümör hacminin karaciğer hacmine oranı Cavalieri yöntemi kullanılarak Onis 2.2 free edition programı ile hesaplandıBulgular: HCC grubunda hastaların %84,2' si erkek, %15,8' i kadındı ve yaş ortalaması 60,74±12,36 yıldı. En sık etyolojik neden %44,7 Hepatit B virüsü, ikinci en sık neden Hepatit C virüsüydü. Ortalama yaşam süresi 12,05±11,02 aydı. Yaşam süresi ile en güçlü ilişki sırasıyla BCLC evresi (r=-0,67, p=0,000001), TNM evresi (r=-0,543, p=0,000001), Child-Pugh sınıfı (r=-0,499, p=0,000001), total tümör hacmi (r=-0,366, p=0,003), tümör hacmi/karaciğer hacmi oranı (r=-0,376, p=0,003), arasında saptandı. BCLC evresine göre hastaların %1,8' i evre 0, %21,2' si evre A, %36,3' ü evre B, %29,2' si evre C ve % 11,5' evre D idi. CCC grubunda hastaların%55,6' sı erkek, %44,4' ü kadındı. Yaş ortalaması 67,06±12,4 yıl ve ortalama yaşam süresi 6,67±5,6 aydı. Yaşam süresi ile sadece total bilirübin düzeyi arasında istatiksel anlamlı ilişki vardı (r=-0,398, p=0,02).
Özet (Çeviri)
Purpose: Hepatocellular carcinoma (HCC) is responsible for 85-90 % of primary malignant tumors of liver. It is the fifth most common cancer in men and eighth most common cancer in women worldwide and the fourth cause of cancer-related death. In 2002; 626.000 newly diagnosed liver cancer and 598.000 related death have been reported worldwide. Cholangiocellular carcinoma (CCC) constitutes 10-15% of primary liver cancer and it?s the second most common primary tumor of liver after HCC. It generates 2% of all cancers and it?s the tenth most frequent cancer among gastrointestinal cancers. CCC is responsible for 13% of cancer-related deaths. We aimed to examine the patients with HCC and CCC according to the demographic, clinical and biochemical characteristics and to determine the factors affecting life span.Materials and metods: 114 HCC and 36 CCC patients were retrospectively evaluated between 2005 and 2010 in Ondokuzmayıs University, Internal Medicine Department, Gastroenterology Discipline. Liver volume, total tumor volume, liver volume free of tumor and the ratio of total tumor volume to liver volume on the CT and MR images were calculated by Cavalieri method with the help of Onis 2.2 free edition program.Results: In HCC group; there were 84,2% male, 15,8 % female and the mean age was 60.74+-12.36 year. The most frequent etiology was hepatitis B virus and the second most common cause was hepatitis C virus. The average life expectancy was 12,05+-11,02 monthsThe strongest relationship was determined between life span and BCLC stage(r=0.67, p=0,000001), TNM stage (r=0,543, p=0,000001), Child-Pugh classification (r=0,499, p=0,000001), total tumor volume (r=0,366, p=0,003), tumor volume/volume of liver (r=0,376 p=0,003), respectively. According to BCLC staging; patients ` 1.8 % were Stage 0, 21.2 % were Stage A, 36.3 % were Stage B, 29.2 % were Stage C and 11.5 % were Stage D. In the CCC group; there were 55.6 % male and 44,4 % female. The mean age was 67.06+-12,4 year and the average life expectancy was 60,.67+-5,6 year. There was a statistically significant relationship between life span and only total bilirubin (r=0,398, p=0,02).