Ratlarda travmatik fasial paralizide normal doz ve yüksek doz kortikosteroidin sinir iyileşmesi üzerindeki etkilerinin elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi(Deneysel çalışma)
Effects of the normal dose and high dose corticosteroid on nerve healing in traumatic facial nerve injury with electrophysiologic and histopathologic evaluation in rats
  1. Tez No: 281784
  2. Yazar: MUHLİS BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada; deneysel olarak travmatik periferik fasial paralizi oluşturulan sıçanlarda, normal doz ve yüksek doz kortikosteroid verilerek, bu doz oranlarının sinir iyileşmesi üzerindeki etkilerinin elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Materyal - Metod: Çalışmada ağırlıkları 220-250 gr olan Wistar Albino tipi 24 dişi sıçan kullanıldı. Tüm sıçanlarda anestezi altında fasial sinirin bukkal dalı bulundu ve çevre dokulardan sinir zedelenmeden ayrıldı. Sıçanlar 8'erli gruba ayrıldı. Grup 1: Kontrol grubu. Grup 2: Normal doz kortikosteroid verilen grup. Grup 3: Yüksek doz kortikosteroid verilen grup. Sinir identifikasyonundan hemen sonra Xomed Treace Nevre Integrity Monitor NIM-2 cihaz ile sinire elektriksel uyarı verilerek sinir uyarılma eşiği, amplitüd ve latans kaydedildi. Daha sonra tüm gruplarda sıçanların fasial sinirinin bukkal dalı De Bakey model, atravmatik düz, tutma kısmı yaylı Bulldog Klemp ile uçtan 15 mm olacak şekilde 1 saat sıkıştırıldı. Bir saatin sonunda NIM-2 ile sinire uyarı verilerek uyarılma eşiği, amplitüd ve latans bulundu. Bir ay süreyle kontrol grubuna iki günde bir s.c 2mg serum fizyolojik, grup 2'ye 1mg/kg/gün intramuskuler (i.m) metilprednizolon, grup 3'e 30mg/kg/gün metilprednizolon verildi. 20. ,30. ve 60. günde ölçümler tekrarlandı. 60. gündeki son ölçümün ardından, bukkal dalın travmatize edilen kısmı çıkarılarak histopatolojik incelemeyle inflamatuar hücre sayısı, Schwann hücre sayısı ve nöron çapı tespit edildi. Tüm veriler istatiksel olarak karşılaştırıldı.Bulgular: Grup 1(Kontrol grubu), grup 2(normal doz metilprednizolon verilen grup) ile grup 3(yüksek doz metilprednizolon verilen grup)'te başlangıç sinir uyarılma eşiği 0.05-0.15 mA (ortalama 0.10mA), amplitüd 190-420 µV (ortalama 309,50 µV), latans 1.50-3.25 ms (ortalama 2,20 ms) olarak bulundu. Tüm gruplarda bir saat boyunca sinir travmatize edildikten sonra sinir uyarılma eşiği 0.40-0.60 mA (ortalama 0.49mA), amplitüd 100-240 µV (ortalama 167,50 µV), latans 3.75-5.50 ms (ortalama 4,56 ms) olarak bulundu. Yüksek doz metilprednizolon verilen grupta 20. günde yapılan ölçümde sinir uyarılma eşiği 0,10-0,20 mA (ortalama 0,15mA), amplitüd 231-310 µV (ortalama 269 µV), latans 2.00-2.75 ms (ortalama 2,01 ms) olarak ölçürken, normal doz metilprednizolon grubunda sinir uyarılma eşiği 0,20-0,25 mA (ortalama 0,22mA), 245-343 µV (ortalama 295,5 µV), 2.00-3.50 ms (ortalama 2,81 ms) olarak ölçüldü. Histopatoloik incelemede iyileşme hücre sayıları ve nöron çapları grup 2 ve grup 3 için biribirne yakınken kontrol grubunda daha az iyileşme hücresi ve daha küçük nöron çapları izlendi.Sonuç: Bu çalışma sonucunda travmatik fasial paralizi tedavisinde normal doz metilprednizolonun etkili olduğu ancak yüksek doz kullanımı ile bu etkinin arttığı ve daha kısa sürede iyileşme sağladığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, experimental traumatic peripheral facial paralysis in rats given a normal dose and high dose corticosteroids, electrophysiological and histopathological features of these dose rates was to assess the effects of nerve healingMaterials and Method: In this study, 24 female, Wistar Albino type, 220-250 gr weighed rats are used. Buccal branch of facial nerve are found under anesthesia and seperated from peripheric tissues without being injured. Rats are divided into. Group 1: Control Group, Group 2: Given normal dose methylprenisolon, Group 3: Given high dose methylprednisolon. Having had neural identification, nevre is stimulatied with electrified impulse amplitude, latancy and threshold values are recorded by Xomed Treace Nevre Integrity Monitor NIM-2. All group?s buccal branch of facial nerve are clamped with vaskuler clamp for one hour. In the end of one hour, nerve is stimulatied electrified impulse and threshold values, amplitude, latancy are recorded by Xomed Treace Nevre İntegrity Monitor NIM -2 again. For a month, rats from Control Group were given 2mg s.c serum physiologic every orher day, Group 2 was given 1mg/kg/day intramuskuler (i.m) methylprednisolon, rats in the Group 3 was given 30mg/kg/day methylprednisolone every day. At the 20., 30. and 60. day all sujets? buccal branch of facial nerve are found and seperated from peripheric tissues, and threshold values are recorded by Xomed Treace Nevre İntegrity Monitor NIM -2. Threshold values amplitude, latancy are recorded. After the last measurement, the buccal branch traumatized by subtracting the portion of the histopathological examination of inflammatory cells, Schwan cells and neurons in diameter was detected. All data were compared statistically. Outside diameter of the improvement in neuron, cell number listed for group 2 and group 3 rather than the control group, but more improvement is close to cells were observedResults: The control group, group 2 and group 3, 0.05 to 0.15 starting the nerve stimulation threshold mA (mean 0.10mA), amplitude 190-420 ?V (mean, 309.50 ?V), 1:50 to 3:25 ms latency (mean 2.20 ms) as found. After an hour in all groups during the nerve stimulation threshold of the traumatized nerve 0.40-0.60 mA (mean 0.49mA), amplitude 100-240 ?V (mean, 167.50 ?V), latencies of 3.75-5.50 ms (mean 4.56 ms) respectively. High-dose methylprednisolone in the group 20 daily measurement of the nerve stimulation threshold from 0.10 to 0.20 mA (mean 0.15 mA), amplitude 231-310 ?V (mean 269 ?V), latencies of 2.00-2.75 ms (mean 2.01 ms) as normal-dose methylprednisolone group, the nerve stimulation threshold of 0.20 to 0.25 mA (mean 0.22 mA), 245-343 ?V (mean, 295.5 ?V), 2:00 to 3:50 ms (mean 2.81 ms), respectively measured.Conclusion: As a result of this study, normal-dose methylprednisolone in the treatment of traumatic facial paralysis to be effective, but the usage of high dose was found to be more effective in less time.