Preeklampsi hastalarında interlökin 10 geni promotor (2849 A-G) ve anjiyotensin dönüştürücü enzim geni intron 16 insersiyon/delesyon polimorfizmlerinin ve genotip dağılımlarının araştırılması
Studies on interleukin 10 gene promoter (2849 A-G) and angiotensin converting enzyme intron 16 insertion/deletion polymorphisms and genotype distributions in preeclampsia patients
  1. Tez No: 281849
  2. Yazar: CEYHUN BEREKETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜLKİYE KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Preeklampsi, patofizyolojisinde plasental, maternal, immün ve genetik faktörlerin önemli rol oynadığı düşünülen, hipertansiyon ve proteinüri ile karakterize multifaktöriyel bir hastalıktır. Preeklampsi oluşumunu birçok çevresel faktör yanında genetik yapının da etkilediği ve birçok aday genin varlığı rapor edilmiştir. Ancak bu genlerin birbirleri ve çevresel etkenlerle olan etkileşimleri ile preeklampsi üzerine olan etkileri halen anlaşılmış değildir.Bu çalışmada, 126 preeklamptik ve 116 normal gebe kadın, preeklampsi ile interlökin-10 (IL-10) 2849 promotor ve anjiyotensin dönüştürücü enzim (ADE) geni intron 16 insersiyon/delesyon (I/D) polimorfizmleri arasındaki ilişki bakımından araştırılmıştır. Ayrıca çalışmamızda bu polimorfizmlere ait genotip ve allel frekanslarının normal ve preeklamptik olgulardaki dağılımı incelenmiştir.Çalışma sonuçlarımıza göre preeklamptik ve normal gebe kadınlar genotip frekansları bakımından karşılaştırıldığında anlamlı bir fark belirlenmiştir. IL-10 geni 2849 promotor polimorfizmi bakımından preeklamptik kadınlarda; AA genotipine sahip olguların normal gebe kadınlardan daha yüksek olduğu saptanmış (p=0,030), GG genotipi ile preeklampsi arasında ise bir ilişki saptanamamıştır. ADE geni I/D polimorfizminde kodominant, dominant ve resesif modeller uygulanmış ve kodominant modeli bakımından preeklamptik kadınlarda; DD genotipine sahip olguların normal gebe kadınlardan daha yüksek olduğu saptanmış (p=0,016),ancak II genotipi ile preeklampsi arasında bir ilişki saptanmamıştır. Dominant modelde de (DD, II+DI) DD genotipi ile preeklampsi arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=0,006). Resesif modelde ise II genotipi ile preeklampsi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p=0,977). IL-10 geni 2849 promotor polimorfizmi için, G allel frekansı hasta grubunda %85.7 bulunurken kontrol grubunda %87.5 olarak (p=0,564), ADE geni I/D polimorfizmi için D alleli hasta grubunda %64.6 bulunurken kontrol grubunda %56.1 olarak bulunmuştur (p=0,062). Preeklamptik ve normal gebe kadınlar allel frekansları bakımından karşılaştırıldığında anlamlı bir fark belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is a multifactorial disease characterized by hypertension and proteinuria. Placental, maternal, immune and genetic factors are thought to play an important role in its pathophysiology. Besides, the relation between preeclampsia and many environmental factors also genetic structures which affect the onset of preeclampsia was analyzed and the existence of many candidate genes was reported. However, the effect of these genes on preeclampsia, the interaction with each other and environmental factors remains to be unclear.In this study, 126 preeclamptic and 116 normotensive pregnant women was researched in terms of the relationship between preclampsia and interleukin-10 (IL-10) gene 2849 promotor and angiotensin converting enzyme (ACE) gene intron 16 insertion/deletion (I/D) polymorphisms. Moreover, the distribution of genotype and allele frequencies belonging to these polymorphisms in normal and preeclamptic women was also evaluated.According to our results, there was significant difference in terms of genotype and allel frequencies between preeclamptic and normotensive pregnant women. For IL-10 gene 2849 promotor polymorphism, AA genotype was found significantly higher in preeclamptic women than normotensive pregnants (p=0,030), but there was no relation between GG genotype and preeclampsia. Codominant, dominant and recessive models was appplied in ACE gene I/D polymorphim and for codominant model, DD genotype was found significantly higher in preeclamptic women than normotensive pregnants (p=0,016), but there was no relation between II genotype and preeclampsia. In dominant model (DD, II+DI) again there is a significant relation between DD genotype and preeclampsia (p=0,006) but no relation in recessives (p=0,977). For IL-10 gene 2849 promotor polymorphism, G allele frequency was 85.7% in preeclamptic group while it was 87.5% in controls (p=0,564). For ACE gene intron 16 I/D polymorphism, D allele frequency was 64.6% in patients while it was 56.1% in controls (p=0,062). There is no significant difference between preeclamptic and normotensive pregnants considering the allele frequency