Çubukludağ (Cumaovası-İzmir) yöresi kayaçlarının radyoaktivite açısından incelenmesi
- Tez No: 2819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
öz Çalışmada Çubukludağ ( Cumaovası ) güneybatısında yeralan 25 km2,lik bir alandaki birimlerin genel radyoak tivite içerikleri araştırılmıştır. Çalışma alanı KD-GB faylarla oluşmuş, Çubukludağ grabeni içinde yeralır. Tortul seri çakıltaşı, killi ki reçtaşı ve kireçtaşmdan oluşan Üst Miyosen yaşlı gölsel çökellerden oluşur. Pliyosen-Pleistosen yaşlı volkanik se ri ise; tüf, tüfit, agglomera, perlit ve riyolit lavların dan oluşur. Arazi ve^ laboratuvarda yapılan çeşilli radyometrik ö'lçiimİBre göre tortul seriye ait birimler, ortalama 1.65 ppm toryum, r 1.59 ppm uranyum, f° 1.01 potasyum değerleri ve 1.05 Th/U oranını içerir. Ayrıca, serinin ortalama radyum değeri 0.72 pCi/g ; gross gama değeri 8 cpm, gross beta değeri 2.92 pöi/g olduğu saptanmıştır. Yolkanik seriye ait örnekler, ortalama 6.85 ppm tor yum ; 14.34 ppm uranyum ; $ 2.30 potasyum değerlerine ve 0.72 Th/U oranına sahiptir. Ayrıca, 7.92 pCi/g radyum, 104 cpm gross gama ve 41.33 pCi/g gross beta aktivitesi içer diği saptanmıştır. Kayaç örneklerinde yapılan doğal dengesizlik çalış maları sonucu; genelde, eşdeğer uranyumun kimyasal yöntem le saptanan uranyumdan daha fazla olduğu, dolayısıyla u- ranyumun, ürünleri ile dengede olmadığı söylenebilir. Su örneklerinin içerdikleri uranyum ve gross beta aktivitelerinln çok düşük olduğu gözlenmiştir. Kayaçlar ve sularda yapılan radyometrik ölçümler sonucu çalışılan alanda bir radyoaktif anomali gözlenmemiş tir. Radyoaktivitenin kayaç serileri içinde genelde bir örnek dağıldığı söylenebilir. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the units situated on southwestern uu- maovasx (Izmir) have been investigated in terms of radioacti vity contents. Study area is located in Çubukludağ graben which has been controlled NE-Sw directed foul ts. The sedimenter unit consist of konglomerate, marl, limestone rocks and is upper Miosen of age.Pliosen-Pleistosen aged the volcanic unit con sists of tuffeceus, agglomerate, perlite, rhyolite rocks. According to the various radiometric analyses, the sedimanter unit includes 1.65 ppm eTh, 1.59 ppm eU, 1.01 °/o potassium contents and 1.05 Th/U ratio, in average. In additi on, it has 0.72 pCi/g Ra, 8 cpm gross gamma,2.92 pCi/g gross beta activities values, in average. The volcanic unit includes 6.85 ppm eTh, 14.34 ppm eU and 3.30 $ po. assium contents and 0.72 Th/U ratio, in average. The unit olso includes 7.92 pOi/g Ra, 104 cpm gross gamma, 4x.33 pCi/g gross beta activities values, in average. Rock samples are studied in terms of natural equilib rium in uranium. Thus, it may be said that, generally eU>U is valid for this area. The water samples taken from investigation area show very low amount of uranium and gross beta activity values. As a result of the measurements and readings of samples it's possible to say that, no radioactive anomaly has been detected in the study area. Also it's observed for radioacti vity to be dispersed generally in homogenic way, through the rock units. iv