Oedaleus decorus (Germar) (Orthoptera:Acrididae)'un tükrük bezinin ince yapısı
Fine structure of salivary gland of Oedaleus decorus (Germar) (Ortheptera:Acrididae)
- Tez No: 28192
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAZIM BİTMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
I ÖZET Doktora Tezi OEDALEUS DECORUS (GERMAR)'UN TÜKRÜK BEZİNİN İNCE YAPISI (ORTHOFTERA: ACRIDIDAE) Menderes SUlÇMEZ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 1993. Sayfa: 37 OedaJeus decorus (Germar)'un tükrük bezleri salkım şeklindedir. Acinus salkımları toraksın her iki tarafında protoraks, mesotoraks ve metatoraks'da bulunurlar. O. decorus 'un acinus lan Uç tip hücreden ibarettir; Zimogen hücreler. Parietal hücreler ve Kanal hücreleridir. Zimogen hücreler,“Central ve Salgı hücreleri”ile homologdur. Bu hücreler,acinus'un merkezinde bulunurlar. Parietal hücreler,“Periferal hücreler”ile homologdurlar ve periferal alanlarında bulunurlar. Zimogen hücreler iyi gelişmiş endoplazmik retikulum ve çok sayıda salgı granülünün varlığı ile parietal hücreler ve kanal hücrelerinden ayırt edilirler.Apikal plazma membraniarı mikrovilluslarla kaplanmıştır. Parietal hücrelerin her biri mikrovilluslarla kaplı bir intracellular kanal ihtiva ederler. Sitoplazma içinde çok sayıda mitokondri vardır. Her bir kanal hücresi elektron mikroskobunda oldukça özelleşmiş olarak görülür. Oldukça kıvrımlı olan bazal membranı hücrenin 1/3 veya 1/2 'sine kadar uzanır. Kıvrımlar arasında çok sayıda mitokondri vardır. ANAHTAR KELİMELER: Tükrük Bezleri. İnce Yapı, OedaJeus decorus (GERMAR).
Özet (Çeviri)
II SUMMARY PhD Thesis FINE STRUCTURE OF SALIVARY GLAND OF OEDALEUS DECORUS. (GERMAR) (ORTHOPTERA: ACRIDIDAE) Menderes SUÎÇMEZ Fırat Universty Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology 1993, Page: 37 The salivary glands of Oedaleus decorus (Germar) are of racemose form. There are clusters of acini on both sides of the thorax in the prothorax, mesothorax and metathorax. The salivary acinus of O. decorus consists of three types of cellsi.e. zymogen cells, parietal cells and duct cells. Zymogen cells are homologous with the“Central cells and Secretory cells”. These ceils occupy the central region of the acini. Parietal cells are homologous with the“Peripheral cells”and occur in the peripheral areas of the acini. Zymogen cells are distinguished from parietal cells and duct cells by the presence of numerous secretory granules and well-developed endoplasmic reticulum. The apical plasma membranes are lined with the microvilli. Each of parietal cells contains an intracellular ductule lined with numerous microvilli. There are many mitochondria within the cytoplasm. Under the electron microscope each duct cell seem is to be highly specialized. The basal membrane of the cell is greatly infolded, the folds reaching to one third or half the way across the cell. There are many mitochondria between infoldings. KEY VQRDS Salivary Glands, Fine Structure, Oedaleus decorus (GERMAR).