Psoriazisli hastalarda kişilik özellikleri ve aleksitiminin yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relation of personality traits and alexithymia with quality of life in patients with psoriasis
- Tez No: 282394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANİYE ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Psoriazis yaşam süresini etkilemeyen, ancak hastaların yaşam kalitesinde belirgin bozulmaya neden olabilen bir hastalıktır. Çalışmamızda bir grup psoriazisli hastanın, kişilik özellikleri, aleksitimik özellikleri ve bu faktörlerin yaşam kalitesi ile ilişkisinin araştırılması planlandı.Çalışmamıza 100 psoriazisli hasta ve kontrol grubu olarak 100 gönüllü birey alındı. Hastalık şiddeti Psoriazis Alan Şiddet İndeksi (PASI)'ne göre hafif, orta ve şiddetli olarak gruplandırıldı. Yaşam kalitesi ölçümü için Psoriasis Yaşam Kalite Ölçeği (PYKÖ), kişilik analizi için Mizaç ve Karakter Envanteri (MKE), aleksitimiyi belirlemek için Toronto Aleksitimi Ölçeği-20 (TAÖ-20), psikopatoloji riskinin saptanması amacı ile Psikolojik Belirti Tarama Listesi (SCL-90-R), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) kullanıldı.Uyguladığımız logistik regresyon analizi sonucunda, psoriazisli hastalarda yaşam kalitesini temel olarak etkileyen faktörlerin PASI ile ölçülen hastalık şiddeti ve depresyon varlığı olduğu saptandı. MKE'de zarardan kaçınma (ZK) puan ortalaması hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek saptandı (p=0.010). Gruplar arasında aleksitimi varlığı yönünden anlamlı farklılık bulunmadı (p=0.059). Sonuç olarak, çalışmamızın başlangıcında ön gördüğümüzün aksine, psoriazisli hastalarda kişilik özellikleri ve aleksitimi varlığı ile yaşam kalitesi arasında herhangi bir ilişki saptamadık.Spesifik bir hastalığa ait sınırlı sayıda hasta ile yaptığımız bu çalışma, psoriazisli hastalarda kişilik özellikleri ve aleksitiminin yaşam kalitesiyle olan ilişkisini yeterince yansıtamamaktadır. Bu ilişkinin daha iyi anlaşılması için uzun süreli takip çalışmalarına ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a disorder which leads to deterioration in the quality of the life without affecting the duration of patients? lives.In our study, we had planned to investigate the personality traits and alexithymic features of a group of patients with psoriasis as well as the relations of these factors with the quality of life.We used 100 patients with psoriasis and 100 healthy volunteers as a control group. The disease severity was grouped as mild, moderate and severe according to the Psoriasis Area and Severity Index (PASI). We used the Psoriasis Index of Quality of Life (PSORIQoL) in order to measure the quality of life, the Temperament and Character Inventory (TCI) for the purpose of personality analysis, the Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) to determine alexithymia, the Symptom Checklist-90-Revised (SCL-90-R), Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAI) in order to detect the risk for psychopathology.Following the logistic regression analysis applied, the essential factors affecting the life quality in psoriasis were found as the disease severity measured by PASI and the existence of depression. In TCI, the mean of the points for harm avoidance (HA) was found higher in the patient group compared to that of the control group (p=0.010). No significant difference was found between the two groups in terms of the existence of alexithymia (p=0.059). As a conclusion, contrary to our predictions prior to the study, we did not detect any relation between personality traits, existence of alexithymia and quality of life in patients with psoriasis.Our study while performed in a restricted number of patients with a specific disease is not sufficent in reflecting the relationship between personality traits, existence of alexithymia and quality of life in patients with psoriasis. We do believe that longitidunal studies are required in order to better understand that relation.