Preeklamptik hastalarda 24 saatlik idrardaki protein atılımının doğruluğu, anlık ve 24 saatlik idrardaki protein/kreatinin ve albümin/kreatinin oranları ile korelasyonu
The accuracy of the 24-hour urine protein excretion in patients with preeclampsia, its correlation with instant and 24-hour urine protein / creatinine (P / CR) or albumin / creatinine (A / CR) ratios
  1. Tez No: 282396
  2. Yazar: SUAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNAN İLKER ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Preeklampsi maternal-fetal morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenlerinden biridir. Preeklampsi ile komplike olan gebeliklerde tanının doğru ve hızlı olarak konulması tedavi başarısı arttırmak, komplikasyon risklerini en aza indirmek ve gereksiz tedavilerin önlenmesi için çok önemlidir.Bu çalışmanın amacı preeklampsi tanısında altın standart olarak kullanılan 24 saatlik idrarda atılan protein miktarının doğruluğunu sorgulanmak, anlık ve 24 saatlik idrarda bakılan protein/kreatinin ya da albümin/kreatinin oranlarının doğru toplanmış 24 saatlik idrardaki protein atılımıyla korelasyonunu araştırmaktır.Çalışmaya 65 tanesi preeklamptik, 53 tanesi kontrol grubunda olmak üzere toplam 118 gebe dahil edildi. Hastaların gebelik öncesi kilo ve yağsız vücut oranlarına göre 24 saatlik idrarlarındaki beklenen kreatinin atılımları (15.1-20.1 mg/kg/gün ve 11.0-25.0 mg/kg/gün) hesaplanarak 24 saatlik idrarlarının yanlış toplanma oranları hesaplandı. Anlık ve 24 saatlik idrarlarındaki P/Kr ve A/Kr oranları ile doğru toplanmış 24 saatlik idrardaki protein atılımıyla olan korelasyonları karşılaştırıldı.Preeklampsi tanısında kullanılan 24 saatlik idrar toplama işleminin hasta ve kontrol grubunda %15-73.5 arasında yanlış toplandığını bulundu. 24 saatlik idrarlarını doğru toplayan hasta ve çalışma grubu arasında anlık ve 24 saatlik idrarda bakılan P/Kr ve A/Kr oranlarının 24 saatlik idrardaki protein atılımı ile korele olduğunu bulundu.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is one of the leading causes of maternal-fetal morbidity and mortality. Accurate and rapid diagnosis in pregnancies complicated by preeclampsia is essential to increase the treatment success, minimize the risks of complications and to avoid unnecessary treatments.The aim of this study is to question the accuracy of the quantity of 24-hour urine protein excretion which is used as a gold standard in diagnosis of preeclampsia, and is to search for the correlation of instant and 24-hour urine protein/creatinine or albumin/creatinine ratios with accurately collected 24-hour urine protein excretion.The study included 65 patients with preeclampsia, 53 patients who were in the control group; in total 118 pregnant women. The ratio of inaccurate 24-hour urine collection were measured by calculating expected urine creatinine excretion (15.1-20.1 mg/kg/day and 11.0-25.0 mg/kg/day) according to the proportion of pre-pregnancy weight and lean body mass of the patients. The comparisons were done between the accurately collected 24-hour urine protein excretion rates and instant and 24-hour urine protein/creatinine and albumin/creatinine ratio.24-hour urine collection process used in the diagnosis of preeclampsia patients was found to be %15-73.5 incorrectly collected among the patients and the control group. Instant and 24 hour urine protein/creatinine and albumin/creatinine ratios were correlated with the total 24 hour proteinuia in whom it was collected correctly.