Psoriazisli hastalarda serum TIMP-1, TIMP-2, MMP-2, MMP-9 ve TGF-B düzeyleri ve hastalık aktivitesiyle ilişkisi
Serum levels of TIMP-1, TIMP-2, MMP-2, MMP-9 and TGF-B in psoriasis patients and their relationship with disease activity
  1. Tez No: 282542
  2. Yazar: TUBA ÇELEBİ KAYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSÜM GENÇOĞLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada, psoriazisli hastalarda serum TIMP-1, TIMP-2, MMP-2, MMP-9 ve TGF-ß düzeylerinin hastalık aktivitesiyle ilişkisinin araştırması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniği'ne başvuran, klinik ve histopatolojik olarak psoriazis tanısı konulan toplam 62 hasta alındı. Alınan periferik venöz kan örneklerinde serum TIMP-1, TIMP-2, MMP-2, MMP-9 ve TGF-ß düzeyleri Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı'nda ELISA yöntemiyle ölçüldü. İstatistiksel analizler SPSS 17.0 programı ile yapıldı.Bulgular: Çalışmaya alınan 62 psoriazis hastasından 29'u (% 46,8) kadın, 33'ü (% 53,2) erkekti. Hastaların yaşları 10-72 arasında değişiyordu ve yaş ortalaması 43,51±15,04 idi. Cinsiyet, aile öyküsü, artrit varlığı, ve laboratuvar parametreleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Hastalık süresiyle TIMP-1 düzeyi anlamlı olarak korele saptandı. TIMP-1, TIMP-2, MMP-2, MMP-9 ve TGF-ß değerleri ile PASI skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmadı. MMP-9 ile TGF-ß seviyeleri ve MMP-2 ile TIMP-2 seviyeleri anlamlı olarak korele bulundu.Sonuç ve Öneriler: Çalışmada psoriazis aktivite indeksi ile matriks metalloproteinazlar arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. MMP'ların psoriazis patogenezindeki rolünü açıklığa kavuşturmak için tüm parametreleri içeren geniş serili çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to determine serum TIMP-1, TIMP-2, MMP-2, MMP-9 and TGF-ß in patients with psoriasis and to understand their possible roles in the disease activity.Materials and Methods: Sixty-two patients, who applied to Dermatology Outpatient Clinic of Celal Bayar University Hospital and diagnosed as psoriasis clinically and histopathologically were included in our study. Serum TIMP-1, TIMP-2, MMP-2, MMP-9 and TGF-ß1 levels were studied in peripheral venous blood samples with ELISA method in the laboratory of Biochemistry Department of Celal Bayar University. Statistical analyses were made by the 17.0 version of SPSS.Results: Twenty-nine (46,8 %) of the sixty-two psoriasis patients were female and thirty-three (53,2 %) were male. Ages varied from 10 to 72 and the mean value was 43,51±15,04. There was no significant relationship between values and sex, family history or psoriatic arthritis. TIMP-1 was related with disease duration. There was no significant relationship between TIMP-1, TIMP-2, MMP-2, MMP-9, TGF-ß and PASI. MMP-9 with TGF- ß and MMP-2 with TIMP-2 was positively correlated.Conclusions and Suggestions: According to our findings there is no relationship between matrix metalloproteinases and disease activity. Further studies with larger patient groups, including all parameters on the subject are necessary to clarifiy the roles of MMPs in the psoriasis pathogenesis.