Endüstrilerde ISO-9001:2008 kalite ve ISO-14001 çevre yönetim sistemlerinin getirdiği fayda ve kazanımlar
The benefits and profits ISO-9001:2008 quality and ISO-14001 enviromental management systems in the industries
- Tez No: 282578
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ARAYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dünyanın global bir yapıya bürünmesinden sonra endüstrileşme konusunda yaşanan hızlı gelişim, doğal çevre ve insan üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Çevre ile ilgili duyarlılığın her geçen gün biraz daha artması nedeniyle de çevreye duyarlı üretim yapan ya da hizmet veren işletmeler daha çok tercih edilir hale gelmişlerdir. Artık sadece iyi mal ve hizmeti ucuza sunmak ve sunulan ürünün kalitesini garanti etmek yeterli olmamaktadır. Kuruluşlar yoğun kamuoyu baskısı ile çevre üzerindeki etkilerinin müşteriler tarafından dikkate alındığının farkına varmışlardır. Bu nedenle gelişmiş ve gelişen ülkelerde sanayi kuruluşları sürdürülebilir gelişme kapsamında çevre yönetim sistemlerini oluşturmaya başlamışlardır. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi dünyada çevresel etkileri kontrol altına almak ve azaltmak için bir kılavuzdur. Artan çevre bilinci de çevre yönetim sistemlerinin gün geçtikçe daha da geliştirilmesine neden olmuştur.Hazırlanan bu tez çalışmasında çevre yönetim sistemi ve standartları hakkında bilgiler verilerek, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi standartlarının hizmet ve sanayi sektörlerinde uygulanışı incelenip, sağladığı faydalar üzerinde durulmuştur. Tesislere kurulan çevre yönetim sistemi sayesinde, firmalarda belirli bir çevre kültürünün oluştuğu gözlenmiştir. Çevresel unsurların değerlendirilmesi, atıkların uygun yöntemlerle bertarafı ve hazırlanan dokümantasyon ile tüm tesislerde çevre standartları belirlenmiştir. Öngörülen çevre unsurlarının kontrol yöntemleri üst yönetimin gerekli kaynağı sağlaması ile başarıyla uygulanmıştır. İzleme ve ölçüm faaliyetlerinin işletilmesi, düzeltici ve önleyici faaliyetler, iletişim ve sürekli eğitimler ile kurulan sistem sürekliliği sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
After globalization, rapid developments in industrialization have been leading to some negative effects on both natural environment and humans. Since there is an obvious increase in public awareness on environmental issues businesses that also care about environment are subjected to become more preferred. Providing only good quality goods or services, and guarantee satisfaction is no more enough. By the effects of intense public pressure, industries are getting aware of their harms to nature and for this reason, especially in developed and developing countries as part of sustainable development strategies industries have started adapting environmental management systems. ISO 14001 Environmental Management System is a key guide to control and decrease environmental effects. Increase in public awareness has also contributed the development of environmental management systems constantly.In this thesis study, a broad spectrum of information about environmental management systems and standards is given, the applications of ISO 14001 Environmental Management System standards to industries and service sectors are examined and benefits are reported. An important degree of environmental culture has been formed thanks to implemented environmental management systems to industries. Evaluation of environmental factors, proper disposal of wastes, and with all the documentation, environmental standards in industries has been determined and reported. Control methods of foreseen environmental effects is applied successfully with the support of top management. Continuity of the applied systems is succeded by monitoring and measuring activities, communication, and continuous education.