Arpada çeşitliliğin moleküler düzeyde tanımlanması
  1. Tez No: 28269
  2. Yazar: AYŞE FİLİZ GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN GÖZÜKIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
5. ÖZET ARPADA ÇEŞİTLİLİ?İN MOLEKÜLER DÜZEYDE TANIMLANMASI Bu çalışmada, Türkiye orijinli arpa hatları arasındaki çeşitlilik, moleköler düzeyde RAPD (Random amplified polymorphic DNA) tekniği ile karşılaştırmalı olarak araştırıldı. Deneylerde, kontrol materyali olarak kullanılan Zafer-160 arpası ile 24 yabani arpa hattına ait bitki yapraklarından DNA izole edilerek, bu DNA örnekleri Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ile çoğaltıldı. PCR'da rastgele seçilmiş 20 nükleotitlik 2 primer kullanıldı. Genomik DNA'ların 1. primer ile çoğaltılması sonucu, bir çok monomorfik bant elde edildi. 2. primeri içeren PCR sonucunda ise monomorfik bantların yanısıra polimorfik bantların varlığıda gözlendi. Bu bantlar içerisinde 10 RAPD markın değerlendirilerek hatlar arası polimorfizm oranı hesaplandı. Polimorfizm oranlarının %3-15 arasında değiştiği gözlendi. Sonuç olarak, 19 arpa hattı ile Zafer - 160 arpa çeşidinden elde edilen genoma özgül parmak izlerinin ortaya koyduğu polimorfizmin tohum karışıklıklarının önlenmesinde ve genetik haritaların kurulmasındaki potansiyeli tartışıldı. 26
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY IDENTIFICATION OF THE VARIATION in BARLEY at THE MOLECULAR LEVEL. In this study, the variation between wild barley lines have com paratively been investigated at the molecular level with Random Amplified Polymorphic DNA (RAPD) technique. Leaf DNAs extracted from 24 different barley lines and the control Zafer-160 barley variety were amplified with the use of Polymerase Chain Reaction (PCR). Randomly choosen two primers with 20 nucleotides in length were used in PCR. Many monomorphic bands were obtained as a result of the amplification of genomic DNAs with the first primer. When genomic DNAs were amplified with the second primer, in addition to monomorphic bands, a lot of polymorphic bands were also observed. Ten RAPD markers were evaluated in these bands and the rates of polymorphism between the lines were determined. The rates of polymor phism were found between 3-15 %. The potential of genomic fingerprints and the polymorphism releated to the different barley lines were discussed in seed selection and the construction of genetic maps. 27