Sayısal mammografi görüntülerinin iyileştirilmesi
Enhancement of mammography images
- Tez No: 282713
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünyanın birçok ülkesinde kadınlar arasında önde gelen ölüm nedenlerinde biri göğüs kanseridir. Çağdaş tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde meme kanseri hastalığında önemli derecede ilerleme kaydedilmiş, son 10 yılda standart görüntüleme teknolojisi ve analog mamografi cihazları kullanılarak erken teşhis konulması sayesinde meme kanserine bağlı ölümlerde azalma görülmüştür. Klinik uygulamalarda yeni teknoloji olarak artık dijital mamografi kullanılmaktadır. Bu teknolojinin yüksek uzaysal ve kontrast çözünürlüğüne gereksinimi dolayısıyla, çok düşük piksel ve düşük sinyal-gürültü oranına ihtiyaç duyar. Dijital versiyonun analog mamografiye oranla çok daha üstün bir dinamik aralığı ve doğrusallığı vardır. Dijital mamografi bize analogda olmayan kontrast ayarı, dijital arşiv ve CAD (Computer Aided Diagnosis) gibi ilave kolaylıklar sağlamaktadır. Bu özellikleri kullanarak mamogramların benign (iyi huylu tümör), malign (kötü huylu tümör) veya normal olarak sınıflandırılmasının üstesinden gelmek ve analiz yapmak mümkündür
Özet (Çeviri)
Breast cancer remains a leading cause of cancer deaths among women in many parts of the world. Contemporary diagnosis and treatment of breast cancer has noticeably improved the outcome of disease, reducing death rates over the last decade by earlier detection using standard breast imaging technology, film-screen X-ray mammography. Digital mammography is the new technology most certain to see clinical use, but it has been a long time coming. With its high spatial and contrast resolution requirements, mammography demands very small pixels and a high signal-to-noise ratio. The digital version of the technology has superior dynamic range and linearity compared to film, leading to better contrast resolution. Digital mammography provides additional features not available with standard film-screen mammographic imaging such as contrast enhancement, digital archiving, and computer-aided diagnosis. To analysis mammograms and overcome classification of benign, malign and normal ones, selection the best features from the images for classification and extraction should be done