Türkiye'nin Lepidium L. (tere) (Brassicaceae) türleri üzerinde morfolojik ve taksonomik
The morphological and taxonomical studies on Lepidium L. (cress) (Brassicaceae) species of Turkey
- Tez No: 282738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE ARAS PERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yayılış gösteren 14 Lepidium L. taksonu morfolojik yönden incelenmiştir. Taksonlar üzerinde klasik ve nümerik taksonomik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Tüm taksonların morfolojik özellikleri detaylı ölçümlere dayanarak verilmiş, tohum yüzeyleri Tarayıcı Elektron Mikroskop (SEM) ile incelenmiş, yeni teşhis anahtarı yapılmış, deskripsiyonları yenilenmiş, coğrafi yayılışları gösterilmiştir. Yapılan klasik sistematik çalışmalar nümerik analizlerle desteklenerek tür ve tür altı kategorilerde yaşanan sorunlar giderilmeye çalışılmıştır.Tez materyali daha önce yerli ve yabancı botanikçiler tarafından toplanan örneklerle tarafımdan 2008-2010 yılları arasında toplanan çok sayıdaki yeni örneği içermektedir. Arazi çalışmalarına, herbaryum örneklerindeki eksiklikler ve nümerik taksonomik çalışma prensipleri gereği büyük önem verilmiştir.Elde edilen morfolojik ve nümerik bulgular Türkiye Florası ile genel olarak uyum göstermiştir. L. sativum L. subsp. sativum ve L. sativum L. subsp. spinescens (DC.) Thell. taksonları Batı Pakistan Florası ve IPNI kayıtlarına göre varyetedir. Bu çalışma ile bu taksonların Türkiye Florası'nda olduğu gibi alt tür olarak tanımlanması gerektiği anlaşılmıştır.Türkiye Florası'nda L. cartilagineum (J. May.) Thell. subsp. cartilagineum ve L. cartilagineum (J. May.) Thell. subsp. crassifolium (Waldst. & Kit.) Thell. taksonları alt tür olarak değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonunda bu taksonların L. pumilum Boiss. & Bal. ve L. crassifolium Waldst. & Kit. olarak tür düzeyinde değelendirilmesi gerektiğine karar verilmiştir. Sonuç olarak Türkiye Florası'nda 12 tür (14 takson) ile temsil edilen Lepidium L. cinsinin 13 tür (14 takson)'a sahip olması gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 14 Lepidium L. taxa which distributed in Turkey were investigated on their morphological traits. Classical and numerical taksonomic studies were performed on these taxa. Morphological structures were given on basis detailed measurements, seed surface were investigated with Scanning Electron Microscope (SEM), new identification key was prepared, descriptions were updated and geographical distributions of these taxa were given in the maps. Cladistic taxonomic studies were supported by numerical taxonomic studies for solving problems of species categories and lower categories.Thesis material contains, beside the collected material by other botanists and many new materials collected from field between 2008-2010 years by myself. Due to the deficiency of herbarium specimens and principals of the numerical taxonomic studies, great importance were given field works.Our morphological and numerical findings show common coherency with Flora of Turkey. L. sativum L. subsp. sativum ve L. sativum L. subsp. spinescens (DC.) Thell. were varieties according to Flora of West Pakistan and IPNI. In this study, it has been understood that these taxa should be identified as subspecies like in Flora of Turkey.L. cartilagineum (J. May.) Thell. subsp. cartilagineum and L. cartilagineum (J. May.) Thell. subsp. crassifolium (Waldst. & Kit.) Thell. taxa were considered as subspecies in Flora of Turkey. In this study, it has been decided that these taxa should be considired species level as L. pumilum Boiss. & Bal. and L. crassifolium Waldst. & Kit. As a result it has been clarificated that genus Lepidium L. should be represented with 13 species (14 taxa) now which had 12 species (14 taxa) according to Flora of Turkey.