Ormanların planlanmasında yeni yaklaşımlar ve Türkiye'deki uygulamalar ile karşılaştırılması: İzmir-Gölcük plan ünitesi örneği
New approaches in forest management planning and comparison with implementations in Turkey: Izmir-Gölcük case study
  1. Tez No: 282762
  2. Yazar: MEHMET DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada gelişmiş ülkelerin arazi kullanım ve doğal kaynak yönetim planlaması ile ülkemizde uygulanan orman amenajman planlama sistemi karşılaştırılmıştır. Bu çalışma ile ülkemizde yapılan orman amenajman planlarını iyileştirmek için çeşitli öneriler geliştirmek amaçlanmıştır.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gelişmiş ülkelerin ve Türkiye'nin orman amenajman planlama yaklaşımları incelenmiştir. Bu amaçla ABD, Kanada, Finlandiya ve Türkiye'nin orman amenajman planlamalarının tarihsel gelişimi, doğal kaynak yönetiminin planlaması yaklaşımlarının bugünkü durumu ve amenajman mevzuatları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Daha sonra ekosistem yönetimi ve planlaması, ekosistem tabanlı planlama ve peyzaj planlaması gibi çeşitli doğal kaynak yönetim ve planlama yaklaşımları irdelenmiştir. Ayrıca bu bölümde çeşitli planlama ve yönetim yaklaşımları arasındaki farklar da tartışılmıştır.İkinci bölümde çalışma alanı tanıtılmıştır. Çalışma alanı olarak İzmir ? Gölcük plan ünitesi seçilmiştir. Bu alanın çalışma alanı olarak belirlenmesinin nedeni Gölcük planının yeni Ekosistem Tabanlı Fonksiyonel Orman Amenajman Yönetmeliği'ne göre 2009 yılında yapılmış olmasıdır.Üçüncü bölümde gelişmiş ülkelerden seçilen orman planları ile çalışma alanı için yapılan plan karşılaştırılmıştır. Bu bölümde, Türkiye'nin orman amenajman planlamasındaki gelişimini ortaya koymak için çalışma alanında 1946'dan beri yapılan bütün planlar karşılaştırılmıştır.Çalışmanın son bölümde ise gelişmiş ülkelerin orman amenajman planlamalarının tarihsel gelişiminin, amenajman mevzuatlarının ve bugünkü planlama yaklaşımlarının incelenmesi ve bu ülkelerin doğal kaynak yönetim planlarının çalışma alanı için yapılan plan ile karşılaştırılmasından elde edilen bilgiler ışığında Türk orman amenajman sistemi için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the land use and natural resource management planning of developed countries is compared with the forest management planning system of Turkey. Developing various proposals to improve the forest management plans of Turkey is aimed with this study.The study is consisted of four parts. In the first part of the study forest management planning approaches of developed countries and Turkey are examined. The historical development of forest management planning, current state of natural resource management planning, and forest management planning legislation of USA, Canada and Turkey are examined in detail for that purpose. Thereafter, various natural resource management and planning approaches such as ecosystem management and planning, ecosystem-based planning and landscape planning are addressed. The differences between various management and planning approaches are also discussed in this part.The study area is introduced in the second part. Izmir ? Golcuk planning unit is selected as study area. The reason of determining this area as study area is planning of Golcuk forest unit is completed according to new Ecosystem-based Functional Forest Management Plan Regulation in 2009.In the third part, selected forest plans from developed countries are compared with the plan made for study area. In this part, to present the progress of Turkey in forest management planning, all plans made for study area since 1946 are compared.In the last part of the study, some suggestions are given for forest management planning system of Turkey in the light of information acquired from examining of historical development of forest management planning, forest management planning legislation, and current state of planning of developed countries and comparison of natural resource management plans of those countries with the plan made for study area.