Örtü altında yetiştirilen marulda kurşuni küf (Botrytis cinerea Pers.) hastalığına karşı mücadele imkanlarının araştırılması
The investigation of control possibilities against lettuce grey mould (Botrytis cinerea Pers.) on the lettuce which where grown under the cover
- Tez No: 283217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU COŞKUNTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma Yalova, Atatürk Merkez Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü' nde marul üretimi yapılan serada yürütülmüştür. Bu denemede farklı fungisid uygulamalarının ? (2 test fungisiti: cyprodinil+fludioxanil ve boscalid+pyraclostrobin, 2 biofungisit: Trichoderma harzianum Rifai ırk KRL-AGZ ve Bacillus subtilis QST 713 ırk ve biofungisitler + test fungisitleri (1/2 doz) ? marulda (Yedikule çeşidi) kurşuni küf üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Bitkiler ilk fungisit uygulamasından 1 gün sonra B. cinerea' nın 5x 105 konidi/ ml spor süspansiyonu ile inokule edilmişlerdir. T. harzianum ve B. subtilis'in test fungisitleri ile kombinasyonları hastalığı etkili bir şekilde kontrol altına almıştır (% 97,6-100). Ancak, T. harzianum ve B. subtilis içerikli biofungisitlerin tek başlarına uygulamalarındaki etkileri, diğer fungisitlerle karışım halinde yapılan uygulamalardan daha düşük olmuştur (% 28). Tüm fungisitlerinin ticari dozlarında yapılan 5 uygulama, marulda kurşuni küfün hastalık şiddetini önemli bir oranda azaltmıştır.Sonuç olarak, uygulamalar içinde biyofungisitler ile cyprodinil+fludioxanil ve boscalid+pyraclostrobin (1/2 dozları) etkili maddeli fungisitlerin kullanımı, hem kurşuni küfü önlemede hem de çevre dostu bir etki sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in greenhouse grown lettuce Atatürk Central Horticultural Research Institute-Yalova. In the trial different fungicides applications ? (two test fungicide: cyprodinil+fludioxanil and boscalid+pyraclostrobin, two biofungicide: Trichoderma harzianum Rifai strain KRL-AGZ and Bacillus subtilis QST 713 strain and biofungicides + test fungicides (1/2 dosage) ? were evaluated for their effects on Botrytis cinerea (Pers) in Yedikule cultivar of lettuce.The plants inoculated with B. cinerea conidial suspansion 5x105conidia ml-1 after one day first fungicides sprayed. T. harzianum and B. subtilis in combination with the test fungicides were effectively controlled the disease (%97,6-100). However, When used alone, included T. harzianum and B. subtilis were less effectively than mixture applications (% 28). Five applications of all fungicides at a rate of commercial dosage significantly reduced the disease incidence of gray mould on tested lettuce.As a result of, the use of biofungicides with cyprodinil+fludioxanil and boscalid+pyraclostrobin (1/2 dosages) was enable to effective both prevention of gray mould and friendly environmentally in all applications.