Modifiye edilmiş klasik eberhart tipi fırınlarda kireç üretiminin incelenmesi: Yılankale'de örnek uygulama
Investigation of the lime production in the modified eberhart kilns: Sample application at the Yilankale
- Tez No: 283234
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında, Ceyhan-Yılankale-Misis yöresi kireçtaşlarından alınan örnekler ve bu örneklerin kül fırınında pişirilmesi ile elde edilen kireçler üzerinde incelemeler yapılarak kireç kalitesini etkileyen parametreler araştırılmıştır. Ayrıca, Modifiye Eberhart tipi fırınlarda kireç üretiminin incelenmesi amacıyla Akay Kireç Ltd. Şti. kireç fırınlarında çalışmalar yapılmıştır. Kireçtaşı ve kireç örneklerinde kimyasal analizler ile birlikte yüzey alanı ve porozite ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, kireçtaşı örneklerinin petrografik analizleri ve XRF analizleri ile kireç örneklerininde aktif kireç tayinleri yapılmıştır. Araziden alınan kireçtaşı örnekleri laboratuarda kül fırınında 850?C, 900?C, 950?C ve 1000?C sıcaklıklarda pişirilerek yüzey alanlarındaki ve porozitelerindeki değişimlerin belirlenmesi için Sorptometre cihazında analiz edilmiştir. Kireç fırınlarında ölçümler yapan Tübitak (MAM) ekiplerince yapılan PAH ölçümleri incelenerek petrol kokunun 900 oC'de 0,3 sn kalarak kansorejen pahların parçalandığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, samples are taken from the limestones in Ceyhan-Yilankale-Misis. Observations are based on the lime produced after calcinations the sample in a ash kiln. The parameters which effect the lime quality are searched for in these studies. Besides, studies are done by Akay Kireç Company Ltd in the kilns in order to observe the lime production in kilns like modified Eberhart. Surface area and porosity measurements are taken along with chemical analysis on limestone and lime samples. Additionally, active lime analysis is done on lime samples with petrographic analysis and XRF analysis of limestone samples. The limestone samples which are taken from the land are calcinate at 850oC, 900oC, 950oC and 1000oC in the laboratory and are analysed in a Sorptometer to see the changes in surface area and porosity. Upon to emission measurement and determine to break up cancerogenic feature of PAH?s. TUBITAK (MAM)'s teamwork's measurments in the lime kilns, show that canserogenic PAH's of petroleum coke which is receive 0.3 second and 900oC has jaged.