Çanakkale Yenice Kalkım kurşun çinko bakır cevherinin selektif flotasyon koşullarının ve kurşunun sodyum metabisülfit ile bastırılmasının araştırılması
Investigation of selective flotation conditions of the Çanakkale Yenice Kalkim lead zinc and copper ores and sinking of lead with the sodium metabisulphite
  1. Tez No: 283548
  2. Yazar: EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Çanakkale İli, Yenice İlçesi, Kalkım Beldesi sınırlarında yer almakta olan kompleks kurşun-çinko-bakır cevheri üzerinde yapılmıştır. Cevherin fiziksel ve mineralojik özelliklerine uygun olan zenginleştirme yönteminin flotasyon olduğu görülmektedir. Çalışmada öncelikle cevher için optimum flotasyon şartları belirlenmiştir. Daha sonra kurşun bakır selektif flotasyon devresinde kullanılan bastırıcının belirlenmesi için testler yapılmıştır.Madencilik çalışmalarında var olan çevresel baskı, araştırmaların çevresel etkilerinin mümkün olduğunca azaltılması konularında ağırlık kazanmasına yol açmaktadır. Potasyum dikromat, kanserojen etkisi ve çevresel olumsuzlukları nedeni ile kullanımı istenmeyen bir kimyasaldır. Sodyum metabisülfit alternatifi çevreye ve insan sağlığına olan etkilerinin daha tehlikesiz olması nedeni ile ön plana çıkmaktadır.Bu çalışmada, çalışmamıza konu olan cevherin zenginleştirilmesinde sodyum metabisülfit kullanılarak yüzde 89,74 kümülatif verimle yüzde 66,32 Pb içeren nihai kurşun konsantresi ve yüzde 35,67 kümülatif verimle yüzde 24,94 Cu içermekte olan nihai bakır konsantresi elde edilmiştir. Bu verilerin ışığı altında sodyum metabisülfitin, potasyum dikromata göre olumlu ve olumsuz yönleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the complex lead-zinc-copper ore located in the territory of Canakkale Province, Yenice County, Kalkım District has been worked on. Flotation has been sellected as the appropriate enrichment method due to the physical and mineralogical characteristics of the ore. The optimum flotation conditions was determined. And then flotation tests were done to determine the depressant for selective flotation circuit of lead and copper.The existing environmental concerns about mining, direct the studies to reduce the environmental impacts. Potassium dichromate is an undesired chemical with carcinogen impacts and environmental drawbacks. Sodium metabisulphide is less dangerous than potassium dichromate for environment and human health.In flotation studies, sodium metabisulphide was used and 89.74 percent cumulative recovery with 66.32 percent Pb content and 35.67 percent cumulative recovery with 24.94 percent Cu content was obtained. The positive and negative aspects of sodium metabisulphide, compared to potassium dichromate were discussed.