Maş fasulyesi (Phaseolus aureus L.)'nde farklı çinko uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkileri
Effect of different zinc application to yield and yield component in mung bean (Phaseolus aureus L.)
- Tez No: 283805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, 2009 yılında SDÜ, Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi deneme çiftliğinde yürütülmüştür. Denemede, maş fasulyesinde farklı çinko uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal olarak, Gaziantep ilinde yetiştirilen maş fasulyesi populasyon tohumları kullanılmıştır. Çalışma; Tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Denemede 4 farklı tohum muamelesi (saf su, % 0.04 Zn solüsyonu, % 0.05 Zn solüsyonu ve % 0.06 Zn solüsyonu) ve çinkonun etkilerini kıyaslamak amacıyla tohuma ve toprağa çinko gübrelemesi yapılmıştır. Ele alınan özeliklere ilişkin verilerle yapılan varyans analizi sonuçlarına göre; bitki boyu, bitkide dal sayısı, bitkide meyve sayısı, bitki ağırlığı, bitkide tane sayısı, bitki tane verimi, yüz tane ağırlığı, birim alan tane verimi, hasat indeksi, ham protein oranı ve tane çinko içeriği özelliklerinde uygulamaların etkisi önemli, ilk bakla yüksekliğine ise uygulamaların etkisi önemsiz bulunmuştur. Denemede; bitki boyu 35.9-39.9 cm, ilk bakla yüksekliği 21.8-23.5 cm, bitkide dal sayısı 10.2-12.0 adet, bitkide meyve sayısı 9.3-14.3 adet, bitki ağırlığı 17.9-24.6 g, bitkide tane sayısı 98.8-136.0 adet, bitki tane verimi 3.37-4.75 g, yüz tane ağırlığı 3.42-4.31 g, birim alan tane verimi 78.9-115.2 kg/da, hasat indeksi % 22.9-26.1, ham protein oranı % 18.5-20.5 ve tane çinko içeriği 36.9-50.0 mg/kg arasında değişmiştir. Sonuç olarak, ele alınan tüm uygulamalar kontrole göre tane verimini önemli ölçüde arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, was conducted at Suleyman Demirel University Experimental Farm of Agricultural Research and Application Center in 2009. The purpose of yhe research was to invest,gate effect of different zinc applications to yield and some yield components of Mungo bean (Phaseolus aureus L.). Seed material was obtained from the Mungo bean population seed grow in Gaziantep province of Turkey. Experimental design was randomized complete block design with three replications. Experimental units contain 4 different seed priming applications (distiled water, % 0.04 Zn solution, % 0.05 Zn and ve % 0.06 Zn solution) and two Zn fertilizer applications (soil and seed application of Zn) . Analiysis of varyans (ANNOVA) showed that plant height, branch number per plant, plant weight, seed yield per plant, 100 seed yield, seed yield, harvest index, crude protein yield and seed Zn content were significantly affected from priming and zn applications. Howewer, first pod height of plant was?t significantly affected. Mean values of experiment showed that plant height had range of 35.9-39.9 cm, branch number per plant had range of, 10.2- 12.0, fruit number per plant had range of 9.3-14.3, plant weight had range of 17.9- 24.6, seed number per plant had range of 98.8- 136, seed yield per plant had range of 3.37- 4.75g, 100 seed weight had range of 3.42- 4.31 g, seed yield had range of 789- 1152 kg/ha, harvest index had range of 22.9- 26.1 %, crude protein rate had range of 18.8- 20.5 % and seed Zn content had range of 36.9- 50.0 mg/ kg ?¹. Results showed that all priming and zn application significantly increased seed yield components of Mung bean.