Comparative study of commercial structural analysis programs in view of seismic assessment procedures in Turkish Earthquake Code 2007
Ticari programların Türk Deprem Yönetmeliği?nin yapı performansı değerlendirmesi yöntemi uygulamalarının karşılaştırılması çalışması
  1. Tez No: 284124
  2. Yazar: SUAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAKUT, PROF. DR. UĞURHAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türkiye'de Günümüzde mevcut yapılarımızın büyük çoğunluğu 1975 ve 1997 Deprem Yönetmeliğine gore tasarlanmıştır. Ayrıca hatalı tasarım, kötü işçilik ve eksik saha denetimi gibi sebeplerle mevcut yapılarımızı deprem hasarlarına açık hale getirmektedir. İlave olarak yapılardaki fonksiyon değişikliği de ayrı bir sorun olarak önümüze çıkmaktadır. Bu ve benzeri problemler, mevcut yapıların değerlendirilmesinin önemini artırmıştır.Bu amaçla, 2007 Deprem Yönetmeliğine yeni bir bölüm eklenmiş ve mevcut yapıların sismik değerlendirilmesi düzenlenmiştir. 2007 Türk Deprem Yönetmeliği iki yöntem getirmiştir, doğrusal ve doğrusal olmayan. Ancak uygulama mühendisleri tarafından çok iyi anlaşılamayan kapsamlı ve detaylı yönetmelik procedürleri ile modelleme ve değerlendirme zorlukları sebebiyle ticari yazılımlar kullanılmaktadır. Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan 3 yapı analiz ve tasarım yazılımı mevcuttur; Idestatik, Sta4cad ve Probina. Bu yazılımlar kapsamlarına Doğrusal yapı değerlendirme metodunu dahil etmişlerdir.Bu tez çalışmasının amacı sözkonusu proğramların performans değerlendirme prosedürlerinin karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Bu amaçla yapı stoğunun daha büyük bir bölümünü temsil edebilecek 4 farklı plana sahip yapı örnek olarak alınmış ve her bir yapı aynı malzeme, donatı, yükleme ile üç farklı yazılım kullanılarak performans değerlendirmesine tabi tutulmuş, yazılımların birbirleri ve yönetmelikle olan uyum ve tutarsızlıklarını tesbit amaçlı sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, most of the existing buildings have been designed according to Turkish Earthquake codes of 1975 and 1997. It is a well known fact that, poor material quality, poor design, poor control on site and inadequate workmanship makes existing buildings vulnerable to earthquake. In addition, change in function of buildings becomes another problem. These problems increase the importance of assessment of existing buildings.For this purpose, a new chapter has been added to the new code and assessment methods of existing buildings is regulated. 2007 Turkish Earthquake Code offered two analysis methods, linear and nonlinear analysis methods. Due to comprehensive computational, modeling and assessment challenges involved in applying the code procedures that are generally not well understood by practicing engineers, the use of commercial package computer programs is preferred. There are widely used three software?s in Turkey; Idestatik, Sta4 and Probina. These programs currently handle linear assessment method only.This study aims to compare the assessment results of the most widely used three structural analysis and design softwares in Turkey. For this purpose, four different structures having different property and plan were employed. These buildings were selected to be representative of the mostly common building types. Each building has been modeled and identified with the same material properties, the same reinforcement details and the same geometric properties in each software. The results of the assessment are compared in order to determine the inconsistencies among the software?s and their reliability.