Avnik Deresi Çayı (Erzurum-Köprüköy-Karayazı)'nın bazı fiziko-kimyasal parametreleri ile (Salmo trutta caspius) balığının populasyon yapısı
The population structure of (Salmo trutta caspius) living in brook Avnik located (Erzurum-Köprüköy-Karayazi) in aras basin, and some physical and chemical parameters of water
  1. Tez No: 284245
  2. Yazar: HABİP DUYMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ATAMANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Aras Havzasında yer alan Avnik Deresi Çayında yaşayan Salmo trutta caspius popülasyonunun yapısı, ve araştırma bölgesi suyunun bazı fiziko-kimyasal parametreleri incelenmiştir. Bu amaçla Şubat 2010-Ağustos 2010 tarihleri arasında aylık su numuneleri, Temmuz 2010 içerisinde de balık örnekleri alınmıştır. Su sıcaklığı 3-22°C arasında değişmiş, ortalama 10,14 °C olarak tespit edilmiştir. Suyun kimyasal özelliklerinden pH, Ca+2, Mg+2 sertlik, değerleri ortalama olarak sırası ile, 7,5; 67,8 mg/L, 15,6 mg/L 7,02 FrS ve su debisi 2,8 cm3/sn olarak tespit edilmiştir. Popülasyonda yaş dağılımının I-4 arasında değiştiği ve %38,8 'lik oranla 1. yaş grubunun dominant olduğu tespit edilmiştir. Popülasyonun %44,4 `ni erkeklerin, %55,6'ni dişilerin oluşturduğu belirlenmiştir.Yaptığımız çalışmaya göre populasyonda yaş gruplarına göre ortalama çatal boylar 9,8 cm ile 16,6 cm arasında, ortalama toplam ağırlıklar ise 16,2 g ile 148,1 g arasında değişmektedir. Ancak bölgedeki havzalar dikkate alındığında ağırlıkta 2 yaş grubu balıkların farklılık gösterdiği çatal boyda ise 4 yaş grubu balığın farklılık göstermediği istatistiksel olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The population structure of Salmo trutta caspius living in Avnik Brook located in Aras Basin, and some physical and chemical parameters of water were examined. For this puı-pose, water samples were taken between February 2010 and August 2010, and flsh samples were taken in July 2010. Water temperature of Avnik Brook ranged between 3-22°C and mean temperature was determined as 10,14°C. Chemical parameters of water such as, pH, Ca+2, Mg+2, hardness, Water flow rate and water were determined as 7,5 ; 67,8 mg/L, 15,6 mg/L 7.02 FrS, 2.8 cm3/s respectively. The distribution of age in population varied between 1 and 4, and the an age group was dominant with 38,8 proportion. The population composed of 44,4% males and 55,6%. In our study population by age groups according to the mean fork lengths between 9.8 cm and 16.6 cm, while the average total weights ranged between 16.2 g and 148.1 g. Biotic and a biotic environmental factors, especially in this situation or about the height measurements, the researchers say that originated from their use of the total length. The weight of the basins in the region differs in two age groups of fish fork length of fish in the 4 years age group were not different statistically.