Elektrospinning yöntemi ile alümina destekli nikel borosilikat nanoliflerin üretimi
Production of nickel borosilikate nanofibers supported alumina by using electrospinning technique
- Tez No: 284325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Polimer, seramik ve kompozit nano lifler günümüzde nano teknolojinin en cazip materyalleri arasındadır. Boyutlarının küçük ve yüzey alanlarının büyük olmasıyla, çeşitli uygulamalarda üstün mekanik, optik, elektronik, manyetik ve kimyasal özellikler göstermektedir. Bu çalışmada elektrospinning yöntemiyle alümina destekli nikel borosilikat seramik nano lif üretimi gerçekleştirilmiştir. Günümüzde, mevcut lif üretim teknikleriyle çapı bir mikron ve altında lif üretilemediğinden, bu çalışmada ?çapı bir mikron ve altındaki lifler? nano lif olarak kabul edilmiş, bu lifleri üretmek için elektrospinning yöntemi kullanılmıştır. Alümina destekli nikel borosilikat/PVA çözeltisi sol jel yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Elde edilen nano lifler yüksek sıcaklıklarda ısıl işlem uygulandıktan sonra alümina destekli nikel borosilikat lifler elde edilmiştir. Ürün son olarak, SEM, XRD, FT-IR, TG-DTA, BET ve NMR teknikleri kullanılarak incelenmiştir. İncelemeler sonunda elde edilen sonuçlara göre; uygulanan voltajın, çözelti konsantrasyonunun ve iğne ucu ile toplayıcı arasındaki mesafenin değişmesiyle lif çaplarının da değiştiği görülmüştür. Sonuç olarak, çapları 410 nm'den 1491 nm arasında değişen lifler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, polymer, ceramic and composite nanofibers are among the most charming materials for nanotechnology. Because of their small dimensions and high surface areas, they display superior mechanical, optical, electronic, magnetic and chemical properties for variety applications. In this study, production of the nickel borosilicate ceramic nanofibers supported alumina was prepared using electrospinning technique. As of today, there is no readily avaible technology which produce a fibre with less the one micron. The project will treat fiber with ?less than one micron? diameter as nanofiber and will use the electrospinning method as the most recent technology. Nickel borosilicate supported alumina/PVA solution was prepared using the sol-gel method. After the nickel borosilicate supported alumina/PVA solution was electrospun into fibers, high temperature sintering was carried to obtain nickel borosilicate supported alumina nanofibers. The products were characterized by using SEM, XRD, FT-IR, TG-DTA, BET and NMR techniques. According to the result of researches, diameters of fiber change with the applied voltage, solution concentration and distance between needle top-collector. Consequently, fiber diameters which are change between 410 nm and 1491 nm were found.