Sarıkamış kuşatma harekatı ve şehitlikleri
Operation and cemeteries Sarıkamış Siege
  1. Tez No: 284583
  2. Yazar: SONGÜL ALŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ESİN DAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
I. Dünya Savaşı'nın başlamasının ardından, Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'na savaşa girişi kaçınılmaz olmuştur. En kısa sürede seferberliğini tamamlamaya çalışan Osmanlı Devleti'nde ilk cephe Doğu sınırında açılmıştır. Kafkas (Doğu) Cephesi olarak bilinen bu yerde Osmanlı Devleti, tarihinin en büyük sınavlarından biri olan; ?Sarıkamış Kuşatma Harekâtı?nı 22 Aralık 1914-9 Ocak 1915 tarihleri arasında gerçekleştirmiştir.Savaşın başlangıcı, cereyanı ve sonuçları hakkında genel bilgilerin ardından, çalışmanın asıl konumsu olan ?Sarıkamış Harekâtı ve Şehitlikleri? alanında ayrıntılı bir araştırma yapılmıştır. Araştırma için; yurtiçi arşivler taranmış, kütüphanelerde kaynak eser taramaları yapılmış, harekâta katılan askerlerin akrabaları ile görüşülmüş, söz konusu harekâtı yapan III. Ordu'nun güzergâhı gezilmiş ve güzergâhta 2009 itibarı ile bulunan yerli halkla mülakatlar yapılmış; güzergâhın, mülakat yapılan kişilerin ve tespit edilen şehitliklerin fotoğrafları çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
After starting the World War I Ottoman State had to join the war. While Ottoman State was trying to mobilization in a short time the first front was opened in the boundry of east. In this place that it is known Kafkas (East) Front Ottoman State had fight done Sarıkamış surrounding operation which was the most important one of history. Between 22 December 1914 to 9 January 1915.After the information about starting, reason and the result of the war, it was searched the main subject of searching, Sarıkamış Operation and Martyrdoms for this searching domestic achieves were searched, source book were searched in the library, connected with relation of soldiers who join the operation the place of the 3rd Army that was done the operation was walked around and connected with the local people who lives there now and also was taken photographs of place front, martyrdoms.