Kaman-Akpınar yöresi mermerlerinin jeomekanik özellikleri ve ekonomik potansiyelinin tespiti
  1. Tez No: 28473
  2. Yazar: DURAN SERDAR KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Kırşehir ilin© bağlı Kaman-Akpınar ilçeleri çevresindeki mermerlerin jeomekanik ve aşmdırma-parlatma özellikleri araştırılmıştır. Araziden alınan numunelerden hazırlanan deney örnekleri ile tek eksenli basınç dayanımı, çekme dayanımı ve makaslama dayanımı deneyleri yapılmış; yöre mermerleri tek eksenli basınç dayanımına göre sınıflandırılmış, standartlara uygunluğu araştırılmıştır. Ayrıca araziden alınan el örnekleri ve blok numunelerden elde edilen plakalar üzerinde aşındırma ve parlatma deneyleri yapılmış; bölgenin ekonomik potansiyel varlığı ortaya konmuştur. Bunların yanısıra mermerin genel özellikleri, mermer işletmeciliği, mermer üretim yöntemleri ve aşındırıcı malzemeler ve parlatma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in this study, geomechanical and abrasion-polishing propertiesof marbles were investigated in Kırşehir province, Kaman-Akpınar enviroments. Uniaxlal compressive strength, tensile strength and shear strength tests were applied on prepared samples, vvhich were taken from the Reld. Marbles were dassified according to their uniaxial compressive strength. Apropriateness of the results to the relative standarts was investigated. in addition, abrasion and polishing tests were applied on marble plates, vvhich were taken from field and prepared from blok samples. Economlc potential of the region was investigated. Furthermore, information about general marble properties, marble mining, marble producing techniques, abrasive materials and about polishing given.IV ÖZET Bu çalışmada Kırşehir ilin© bağlı Kaman-Akpınar ilçeleri çevresindeki mermerlerin jeomekanik ve aşmdırma-parlatma özellikleri araştırılmıştır. Araziden alınan numunelerden hazırlanan deney örnekleri ile tek eksenli basınç dayanımı, çekme dayanımı ve makaslama dayanımı deneyleri yapılmış; yöre mermerleri tek eksenli basınç dayanımına göre sınıflandırılmış, standartlara uygunluğu araştırılmıştır. Ayrıca araziden alınan el örnekleri ve blok numunelerden elde edilen plakalar üzerinde aşındırma ve parlatma deneyleri yapılmış; bölgenin ekonomik potansiyel varlığı ortaya konmuştur. Bunların yanısıra mermerin genel özellikleri, mermer işletmeciliği, mermer üretim yöntemleri ve aşındırıcı malzemeler ve parlatma ile ilgili genel bilgiler verilmiştir.