Türkiye'nin Avrupa Birliği buğday ortak piyasa düzenine uyumunun İç Anadolu bölgesi üreticilerine olası yansımaları
Possible reflexions of the adaptation with the European Union?s wheat common market organization on the wheat producers in the Central Anatolia region, Turkey
- Tez No: 284869
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN ERAKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Türk tarımında hububatın çok önemli bir yeri vardır. Türkiye'de işlenen tarla alanının %72,8'inde hububat tarımı yapılmaktadır. Toplam hububat ekilişi içerisinde İç Anadolu Bölgesi'nin payı %40,2'dir. Hububat grubu içinde buğdayın özel bir önemi vardır. Türkiye'de toplam buğday ekim alanları içerisinde İç Anadolu Bölgesi'nin payı ise %38,0'dir. Buğday üretimi, başta İç Anadolu Bölgesi üreticilerini olmak üzere Türkiye'deki üreticilerin tamamına yakınını ilgilendirmektedir.Bu çalışmanın temel amacı; Türkiye'nin AB'ye olası tam üyelik durumunda, üretim ve tüketim açısından büyük önem taşıyan bir ürün olan buğdayın üretiminde uygulaması gereken buğday ortak piyasa düzeninin, Türkiye'deki buğday piyasalarına olası etkisini, İç Anadolu Bölgesi örneği ile ortaya koymaktır.Bu araştırmanın materyali, araştırma bölgesinde örneğe çıkan işletmelerden anket yolu ile elde edilen birincil veriler ve çeşitli kurumlardan toplanan ikincil verilerden oluşmaktadır. Birincil verilerin toplanması aşamasında örnekleme yöntemi kullanılmıştır. İkincil verilerin analizinde kısmi denge modeli kullanılmıştır.Çalışmada, Türkiye ve AB tarım politikaları karşılaştırılarak, politika değişikliklerinin buğday pazarına etkileri ortaya konmuştur. Elde edilen verilere göre, Türkiye'nin AB'ye üye olması durumunda tüketici refahı ve sosyal refah artacak, buğday üreticilerinin refahı ise azalacaktır. Araştırma bölgesinde buğday üretim maliyeti 0,424 TL/kg ve buğday geliri 1.180 Euro/ha hesaplanmıştır. Türkiye'nin AB'ye olası tam üyelik durumunda birim buğday maliyeti %29, birim buğday arazi geliri ise %46 azalacaktır. Sonuçta Türkiye'deki buğday üreticilerinin refahı azalacaktır. Türkiye buğday üretimini artıracak politikalar izlemelidir.
Özet (Çeviri)
Cereals play a very important role in Turkish agriculture sector. 72,8% of the cultivated land in Turkey is occupied by cereals. 40,2% of the produced cereals are cultivated in the Central Anatolia Region. Rate of Central Anatolia Region in total wheat cultivation of Turkey is 38%. Wheat production is very important for Turkish agricultural producers, especially the ones in the Central Anatolia Region.The main purpose of the study is to search the possible effect of the wheat common market organization on wheat markets in Turkey after on probable full membership to the EU through scrutinizing Central Anatolia Region sample.The material of the study have consist of the primary data which has been collected from the surveys carried out with the local producers in the research area and the subsidiary data which has been gathered from the several institutions In the phase of primary data collection, sampling method was made use of. Partial Equilibrium Model was used for the analysis of the secondary data.The comparison of Turkish and EU agricultural policies and the impacts of policy changes on the wheat market were revealed in this study. According to the data obtained, consumer welfare and social welfare will increase in case of a full membership but welfare of wheat producers will decrease. Cost of wheat production and wheat income has been determined 0,424 TL/kg and 1.180 Euro/ha in the research area. Unit wheat cost and unit wheat income will be decreased 29% and 46% probable full membership of Turkey to EU. Eventually welfare level of the wheat producers in Turkey will decrease. Turkey should follow policy to increase the production of wheat.