Niğde ili Sphecidae (Insecta:Hymenoptera)'lerinin faunistik araştırması ve kanat morfometrisi
Faunistic and wing morphometry studies on Sphecidae (Insecta:Hymenoptera) species of Niğde province
- Tez No: 284974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYLA TÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma 320 tanesi müze materyali olmak üzere toplamda 1560 Sphecidae (Insecta: Hymenoptera) örneğine dayanmaktadır. Bu örneklerden 1240 tanesi 2006 - 2008 Mayıs ve Ekim ayları arasında Niğde ilinden toplanmıştır. Çalışma sonucunda belirlenen Chalybion flebile, Sceliphron destillatorium, Sceliphron spirifex, Sphex flavipennis, Sphex pruinosus, Isodontia paludosa, Palmodes strigulosus, Podalonia affinis, Podalonia hirsuta, Podalonia tydei, Ammophila terminata ve Ammophila pubescens (Sphecinae), Astata boops ve Dinetus pictus (Astatianae), Tachysphex incertus, Tachysphex julliani, Tachysphex nitidus, Pison sericeum, Oxybelus bipunctatus bipunctatus, Oxybelus latro, Oxybelus mucronatus, Oxybelus subspinosus, Oxybelus quattuordecimnotatus, Oxybelus uniglumis, Oxybelus dissectus elegans ve Miscophus pretiosus (Crabroninae) Bembecinus anatolicus, Bembecinus tridens, Bembix bidentata, Bembix rostrata, Bembix sinuata, Bembix oculata, Palarus variegatus variegatus, Synnevrus militaris, Gorytes quinquecinctus quinquecinctus ve Ammatomus coarctatus (Bembicinae) Philanthus coronatus coronatus, Philanthus triangulum, Philanthus venustus, Cerceris arenaria, Cerceris circularis dacica, Cerceris eryngii, Cerceris eversmanni caucasica, Cerceris odontophora, Cerceris lunata lunata, Cerceris media, Cerceris quinquefasciata, Cerceris ruficornis, Cerceris rybyensis, Cerceris specularis ve Cerceris tuberculata tuberculata (Philanthinae) türleri Niğde ili için, Astata pontica Pulawski, 1958 ise Türkiye Hymenoptera, Sphecidae faunası için yeni kayıttır. Bu çalışmada, saptanan türlerin kanat morfometri analizleri Diskriminant, Relative warp, Fourier ve Deformasyon ızgaraları yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Diskriminant analizinde farklılıkları sağlayan öncelikli kanat damar karakterlerinin ortalama standart sapma grafikleri ve değerleri kanat resimleri üzerinde işaretlenerek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, 320 of them to the museum material, is based on the total specimens in 1560 Sphecidae (Insecta: Hymenoptera) collected from Niğde Province. This is one of the 1240 specimens from 2006 to 2008 between May and October were collected from Nigde province. At the end of the study Chalybion flebile, Sceliphron destillatorium, Sceliphron spirifex, Sphex flavipennis, Sphex pruinosus, Isodontia paludosa, Palmodes strigulosus, Podalonia affinis, Podalonia hirsuta, Podalonia tydei, Ammophila terminata and Ammophila pubescens (Sphecinae), Astata boops ve Dinetus pictus (Astatianae), Tachysphex incertus, Tachysphex julliani, Tachysphex nitidus, Pison sericeum, Oxybelus bipunctatus bipunctatus, Oxybelus latro, Oxybelus mucronatus, Oxybelus subspinosus, Oxybelus quattuordecimnotatus, Oxybelus uniglumis, Oxybelus dissectus elegans and Miscophus pretiosus (Crabroninae) Bembecinus anatolicus, Bembecinus tridens, Bembix bidentata, Bembix rostrata, Bembix sinuata, Bembix oculata, Palarus variegatus variegatus, Synnevrus militaris, Gorytes quinquecinctus quinquecinctus and Ammatomus coarctatus (Bembicinae) Philanthus coronatus coronatus, Philanthus triangulum, Philanthus venustus, Cerceris arenaria, Cerceris circularis dacica, Cerceris eryngii, Cerceris eversmanni caucasica, Cerceris odontophora, Cerceris lunata lunata, Cerceris media, Cerceris quinquefasciata, Cerceris ruficornis, Cerceris rybyensis, Cerceris specularis and Cerceris tuberculata tuberculata (Philanthinae) new recorded to the Hymenoptera, Sphecidae fauna of Niğde province. And Astata pontica Pulawski, 1958 is new recorded to the Hymenoptera, Sphecidae fauna of Türkiye. In this study, were made wing morphometry analyses based on Discriminant, Relative warp, Fourier and Deformation grids methods. In addition distinguished wing morphometry characters explained on wing photos with mean and standart deviation charts.