Tarihi konaklama yapılarının doğuşu, gelişimi ve günümüzde çağdaş işlevle değerlendirilmesi: Edirne Rüstempaşa Kervansarayı örneği
The architectural evolution of historical accomodation buildings and their contemporary uses in present times: Case of Edirne Rüstempaşa Caravanserai
  1. Tez No: 285414
  2. Yazar: GAMZE FAHRİYE ERAYBAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Beş bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, bu çalışmayla hedeflenen amaç ve konunun kapsamı açıklanmıştır.İkinci bölümde, tarihi konaklama yapılarının doğuşu, gelişimi ve yitirilme nedenleri ele alınmıştır.Üçünce bölümde, bu yapıların yitirilmeden günümüze kadar ulaşabilmesinin bir yolu olarak görülen yeniden işlevlendirme; gereklilikleri, önemi ve sağlayacağı yararlarla birlikte ele alınmıştır. Bu amaçla yapılacak müdahalenin mimari, koruma ve estetik açıdan etik sınırları çizilmiştir.Dördüncü bölümde, tarihi konaklama yapılarına verilebilecek çağdaş işlevin seçiminde belirleyici rol oynayan unsurlar, fizibilite yöntemiyle metodolojik olarak irdelenmiştir. Bu yapılara koruma-kullanım dengesi gözetilerek sistematik bir yaklaşım getirilmiş ve buna ek olarak engellilerin kullanım olanakları da değerlendirilmiştir. İrdelenen konuya referans olabilecek nitelikte, bir dönem konaklama hizmetini yerine getirmiş günümüzde yeniden işlevlendirilerek hayata kazandırılmış tarihi konaklama yapılarına dünyadan ve ülkemizden örnekler verilmiştir.Beşinci bölümde, Edirne Rüstempaşa Kervansarayı'nın fonksiyonelliği, edinilen bilgiler ışığında değerlendirilmiş, sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.Sonuç bölümünde, tarihi yapılarının ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan yaşatılabilmesi, halkın bir parçası haline gelebilmesi için koruma-kullanım dengesini gözeterek günümüz yaşam koşullarına uyum sağlamasının gerekliliği vurgulanmıştır.Tüm bu konuların anlatım yöntemi için şekiller, tablolar ve kataloglardan yararlanılmıştır. 257 sayfadan oluşan tez, 2011 yılında hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, which consists of five chapters, is the description of intended purpose and scope of the topic of this work.The second part deals with the origin of accommodation buildings, their development, and the causes of deterioration.The third part examines the reuse of these buildings seen as a way of reaching modernity without loss while still dealing with their requirements, importance, and benefits. For this purpose, the boundries of the intervention which will be carried out were drawn from the point of the architectural, conservation, and aesthetic aspects.In the fourth part, the elements that play a role in determining the selection of the contemporary function given to the historical accommodation buildings were methodically scrutinized with the method of feasibility. A systematic approach was given to these buildings considering a balance between conservation and use and in addition to this, facilities for the disabled users were also evaluated. As a reference for thoroughly investigating this issue, examples from the world and our own country were given to the historical accommodation buildings, which fulfilled their service in a past period of history and brought back to life today by way of re-accommodation.Finally in the fifth part, the functionality of Edirne Rüstempaşa Caravanserai was evaluated in light of the information obtained and suggested solutions to the problems examined.The conclusion section emphasizes that the preservation of the historic structures from the point of economical, social and cultural aspects and the necessity of their adaptation of the present-day conditions by considering the balance of protection and use for being a part of the society.Forms, charts, and catalogs accompany this thesis for clarity.This thesis consisting of 257 pages was prepared in 2011.