Türkiye'de çocuk yoksulluğu: Birleştirilmiş yatay kesit verileriyle tercih modellerinin uygulanması
Child poverty in Turkey: Application of choice models with pooled cross section data
  1. Tez No: 285814
  2. Yazar: ÖZLEM KİREN GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÜÇDOĞRUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin yaşadığı hızlı nüfus artışı, aşırı ve düzensiz kentleşme, kentsel işsizlik ve gelir dağılımı sorunları çocuk yoksulluğunu da beraberinde getirmektedir. Bu ortamda çocuğun emeğinin kullanımının giderek artması hanehalkı refah düzeyinde geçici de olsa artışa neden olmaktadır. Aile gelirindeki hızlı düşüşler karşısında tüm aile üyelerinin çalışmak zorunda kalmaları ve özellikle çocukların küçük yaşlarda çalışma yaşamına atılmaları kaçınılmaz olmaktadır. Ayrıca çocuk emeğinin ucuz olması işverenlerin daha fazla çocuk çalıştırmasına neden olurken, hanehalkı içerisinde haneye gelen gelirin artması da çalışan çocuk sayısını arttırmaktadır. Çalışan çocuk sayısındaki artış çocukların okullaşma oranında azalmaya yol açarken çocukların gelecekteki refah düzeylerinin azalmasına da sebep olmaktadır.Çocuk yoksulluğunun çocuk işgücü ve eğitimi üzerine önemli sonuçları olmasına rağmen Türkiye'de bu konuda yapılmış geniş kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, çocuk yoksulluğu, çocuk işgücü ve eğitimini birlikte analiz ederek Türkiye'deki yapısal değişimin gösterilmesine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth, high and irregular urbanization, urban unemployment and income distribution problems in developing countries brings problems of child poverty. In this environment, the increasing use of child labor causes a temporarily increase in the level of household welfare. Working of all household members, especially children at an early age because of the rapid decreases in household income is inevitable. Also the cheaper child labor causes employers to employ more children and increase in the income of household because of working children, increases the number of working children. The increase in the number of working children is causing decrease the ratio of enrollment of children and the welfare level of children in the future.Although child poverty has important results on child labor and education, a comprehensive study has not been done on this subject in Turkey. The purpose of this study is to analyze with child poverty, child labor and education to contribute to the demonstration of structural change in Turkey.