Catalytic ozonation of industrial textile wastewaters in a three phase fluidized bed reactor
Boya içeren endüstriyel atık suların akışkan yataklı bir reaktörde katalitik ozonlama ile arıtılması
  1. Tez No: 286241
  2. Yazar: DİDEM POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZBELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Çeşitli miktarlarda boyar madde, yüzey aktif madde ve zararlı kimyasallar içeren yoğun renkli tekstil atık sularının giderimi biyolojik yöntemlerle sağlanamamaktadır. Son dönemlerde, ozonlama tekstil atık sularının arıtımında etkileyici bir metot olarak görülürken, ileri oksidasyon tekniklerinden (İOP) birisi olan katalitik ozonlama, sudaki organik kirleticilerin, daha az ozon tüketimiyle daha yüksek verimlerde giderimlerini sağlamak amacıyla uygulanmaktadır.Bu çalışmada, AKSA A.Ş. (Yalova, İstanbul)'den temin edilen endüstriyel tekstil atık suyunun (ITWW) katalitik ozonlanması üç fazlı akışkan yataklı bir reaktör kullanılarak farklı çalışma koşullarında araştırılmıştır. Reaktör girişindeki kimyasal oksijen ihtiyacı konsantrasyonunun (CODin), pH'nın, farklı katalizör tiplerinin [perflorooktil alümina (PFOA) ve alümina] ve katalizör miktarlarının ozonlama prosesi üzerindeki etkileri tayin edilmiştir. Bununla beraber, gaz ve sıvı akış hızlarının atık su bünyesindeki organiklerin giderim verimleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Reaktördeki sıvı-faz kargaşasının (türbulans) ozonlama üzerindeki etkilerini inceleyebilmek amacıyla farklı gaz ve sıvı hızlarındaki dağılım katsayıları (DL) ve hacimsel ozon-su kütle transfer katsayıları (kLa) hesaplanmıştır. Gaz akış hızının sıvı akış hızına oranı sabit tutularak, gaz ve sıvı akış hızlarının birlikte arttırılmasıyla sıvı-faz kargaşasındaki seviyenin yükselmesi nedeniyle organik giderim verimlerinin yükseldiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Textile wastewaters are highly colored and non-biodegradable having variable compositions of colored dyes, surfactants and toxic chemicals. Recently, ozonation is considered as an effective method that can be used in the treatment of industrial wastewaters; catalytic ozonation being one of the advanced oxidation processes (AOPs), is applied in order to reduce the ozone consumption and to increase the chemical oxygen demand (COD) and total organic carbon (TOC) removals.In this study, catalytic ozonation of industrial textile wastewater (ITWW) obtained from AKSA A.Ş. (Yalova, İstanbul) textile plant has been examined in a three phase fluidized bed reactor at different conditions. The effects of inlet chemical oxygen demand concentration (CODin), pH, different catalyst types [perflorooctyl alumina (PFOA) and alumina] and catalyst dosage on ozonation process were determined. Moreover, the changes in the organic removal efficiencies with gas to liquid flow rate ratio were investigated. The dispersion coefficients (DL) and volumetric ozone-water mass transfer coefficients (kLa) were estimated at various gas and liquid flow rates in order to observe the effect of liquid mixing in the reactor on ozonation process. It was observed that increasing both gas and liquid flow rates by keeping their ratio constant provided higher organic removal efficiencies due to the higher mixing in the liquid phase.