Knowlodge representation methods and structures
  1. Tez No: 2866
  2. Yazar: İBRAHİM SAİD EL-HAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET BİLGİ GÖSTERİM YÖNTEM VE YAPILARI EL-HAMED, İbrahim Said Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Tez Yöneticisi : Dr. Ziya Aktaş Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şubat 1988, 223 Sayfa Bu çalışmada bilgi gösterim yöntem ve yapıları tartışılmaktadır. Uzman sistemlere genel bir bakış, uzman sistemlerin bileşenleri, uzman sistem kurulması için bir yöntembilim, ve uzman sistem kurulmasında kullanılan araçlar verilmektedir. Yapay zeka araştırmaları arasında bilginin ve bilgi gösteriminin önemi de irdelenmiştir, önermeler mantığı ve değişkenli önermeler matematiği gibi tekdüze bilgi gösterim yöntemleri ile önceden saptanmış mantık, eksik mantık, ve olasılık mantığı gibi tekdüze olmayan mantıksal yöntemler tartışılmaktadır. Buna ek olarak, anlamsal ağlar, kavramsal bağımlılık, çerçeveler, yazılar, üretim kuralları, ve nesne-nitelik-değer üçlüleri gibi genel bilgi gösterim yapıları detaylı olarak tezde tartışılmaktadır. Bu yapıların bilgi gösteriminde ve bilgiden yeni bilgi türetmede kullanılması, yarar ve sakıncaları ile birlikte, sunul maktadır. VUygulama kısmında, Orta Doğu Teknik Üniversitesinde yüksek lisans öğrencilerinin yüksek lisans ve doktora çalışmalarına başvurmaları için gerekli işlemler ve uyulması gerekli kurallar bu tezde araştırması yapılan yöntem ve yapıları anlatabilmek amacıyla kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Yapay zeka, kavramsal bağımlılık, uzman sistemler, çerçeveler, bilgi, bilgi mühendisliği, bilgi gösterimi, tekdüze olmayan mantık, değişkenli önermeler aritmetiği, üretim kuralları, olasılık mantığı, yazılar, anlamsal ağlar. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KNOWLEDGE REPRESENTATION METHODS AND STRUCTURES Ibrahim Said EL-HAMED M.S. in Computer Engineering Supervisor î Prof. Dr. Ziya AKTAS February İ9SS, 223 pages In this study? knowledge representation methods and structures are discussed. An overview of expert systems? their components 5 a methodology for building them, and the tools used in building expert systems are given. The importance of knowledge* and knowledge representation as a field of study in AI, is indicated. Monotonia knowledge representation methods» like prepositional logic and predicate calculus» as well as, nonmonotonic logics? such as default reasoning? inexact reasoning, and probabilistic reasoning are discussed. In addition, some commonly used knowledge representation structures, such as, semantic networks, conceptual dependency, frames, scripts, production rules, and object- attribute- value triplets are also discussed in details. Utilization of these structures to represent knowledge and to reason with the knowledge are presented. The advantages and disadvantages of each of them are also given. 1 1 iFinali» as an application;. the rules and the requirements required for a graduate student to apply for graduate and post-graduate studies in Middle East Technical University are presented to demonstrate the methods and structures discussed in this study.