Design to steer local communities towards sustainability: A pss design to encourage women in olive oil soap production in seferihisar
Yerel toplulukları sürdürülebilirliğe yönlendirmek için tasarım: Seferihisarli üretici kadınları zeytinyağı sabunu üretimine teşvik etmek için ürün-servis sistem tasarımı
- Tez No: 286687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE OVACIK DÖRTBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bir işbirliği çalışması ve Ürün-Servis Sistem tasarımı projesi ile desteklenen bu tezin amacı, sürdürülebilir bir geleceğe giden değişim yolunda, tasarımcılar ve yerel topluluklar arasında var olabilecek umut verici işbirlik yaklaşımını araştırmaktır. Bu tezin temelini, yeni tüketim modellerinin oluşmasını sağlayacak olan, yerel tabanlı, ağ-yapılı girişimlerin gerekliliği ve bu geçiş sürecinde tasarımın alacağı yer oluşturmaktadır. Öncelikle, teorik çalışma bu yerel değişimleri ve tasarımcıların bu süreçte sağlayabilecekleri olası faydaları inceler. İkinci olarak, bahsedilen işbirliğini deneyimlemek amacı ile, alan çalışması, Türkiye'nin Cittaslow başkenti olan Seferihisar'da, genellikle el işi ürünler üretip satan ev hanımlarının oluşturduğu bir topluluğun incelenmesine yoğunlaşır. Bu aşamada, teorik bilginin ışığında, bu topluluğa ait var olan koşullar değerlendirilmiş, ilgi çekici yönlerinin altı çizilmiş ve zayıf yönleri incelenmiştir. Bu araştırmadan çıkırılan boşluk doğrultusunda, topluluk içerisinden belirli kadınlar ile, başlattıkları sosyal yeniliği, ürün yeniliği ile desteklemek amacıyla bir dizi atölye çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu atölye çalışmalarında, çevre ve insan sağlığı gibi konularda sürdürülebilirlik ile ilişkisi olan bir ürün olarak, kadın üretimi `doğal zeytin yağı sabunu'nun kullanımını arttırmayı amaçlayan fikirler geliştirilmiştir. Son olarak, sürdürülebilirlik bilincini aktarmayı, yerel kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını ve sosyal eşitlik doğrultusunda kadın topluluğunun girşiminin sağlamlaşmasına katkıda bulunmayı ön gören bu ürüne ait ürün-servis sistem tasarımı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, supported with a collaborative study and a PSS (Product-Service System) design project, is to explore the promising collaborative design approach between local communities and designer/s for the transformation towards a sustainable future. The core of the thesis is the need for local-based network-structured initiatives for new consumption models and the role of design in this process. Firstly, the theoretical study investigates emerging local transformations and potential contribution of designer/s to these promising cases. Secondly, with the objective of experiencing such collaboration, the field research condenses the thesis into the exploration of a particular local community formed by entrepreneur housewives who mostly produce and sell handcrafts in Cittaslow Seferihisar, Turkey. At this stage, in the light of the theoretical information, a map of the existing situation of this community is drawn; their strong aspects and weaknesses are considered. According to the gap discovered from the field research, a couple of workshops have been held with a focus group within the community with the aim of providing product innovation in addition to the social innovation they possess. In these workshops, creative sessions generated concepts that aim to diffuse the use of `natural olive oil soap? that will be produced by the women, as a sustainable product regarding public health and environmental sustainability. Lastly, by using the proper tools, the PSS design of the product is provided, aiming at strengthening the women?s enterprise in order to communicate sustainability, use local resources efficiently and maintain social equity in long term.