İbn Kesir Tefsirinin esbab-ı nüzul açısından değerlendirilmesi
The assesment of ibn-kesir comment as regards esbab-nüzul
  1. Tez No: 286798
  2. Yazar: DİLEK YOLCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Esbab-ı nüzûl, Kur'an âyetlerinin anlamının kavranmasını sağlayan en önemli kaynaklardan biridir. Hatta bazı alimler Kur'an tefsirinin nüzûl sebebini bilmekten ibaret olduğunu söylemişlerdir. Nüzûl sebebini bilmek, âyeti doğru anlamayı kolaylaştırır.İmadüddin Ebûl-Fida İsmail b. Ömer b. Kesir b. Dav' b. Kesir b. Zerr el Kureşî eş Şafiî, Şam yakınlarında bulunan Busrâ kasabasına bağlı Micdel köyünde doğmuş (701-1301) orada yetişmiş ve yine Şam'da vefat etmiştir (774-1372). Zamanın âlimlerinden, öncelikle de İbn Teymiyye'den çok faydalanmıştır. Birçok ilimde derinleşmiş ve eserler vermiştir. O bir tarihçi, bir hadis, bir fıkıh, bir tefsir âlimidir.İbn Kesir'in en önemli eseri tefsir alanında yazmış olduğu Tefsirul Kur'an'ıl Azîm'dir. İbn Kesir, Kur'an âyetlerini açıklarken öncelikle Kur'an'ı Kur'an'la tefsir eder. Sonra Kur'an'ı hadisle tefsir eder. Kendi reyini de ihmal etmediği tefsirinde sebeb-i nüzûllerde önemli bir yer tutar.İbn Kesir, Tefsirinde esbab-ı nüzûl rivayetlerini ?Bu âyeti nüzûl sebebi şudur, âyetin nüzûl sebebi konusunda? gibi tabirlerle esbabı esbab-ı nüzûlü takdim etmiştir.İbn Kesir esbab-ı nüzûllerin tefsir için değerine göre bazen tefsire esbab-ı nüzûlle başlar. Sebeb-i nüzûlü düz metin içerisinde verdiği gibi tefsirin sonunda bıraktığı olmuştur.İbn kesir sebeb-i nüzûl ile ilgili rivayetleri aktarırken senet zincirini çoğunlukla tam olarak zikretmeye çalışmıştır. Rivayetlerin çoğunu sahabeye atıfta bulunarak aktaran İbn Kesir, Abdullah b. Abbâs, Abdullah b. Mesud, Ennes b. Malik, İkrime, Ebû Hureyre, Cabir b. Abdullah'tan rivayetler almıştır. Tabiîn müfessirlerinden en fazla rivayet aldığı isimler ise Said b. Cübeyr, Mücahid Said b. Müseyyeb, İkrime ve Katâde'dir.İbn Kesir bir âyet için birden fazla sebeb-i nüzûl var olması durumunda onların hepsini ya doğrudan aktarmakta veya onlar arasından seçimini belirtmekte ya da mevcut rivayetlerin aksine farklı bir rivayet zikretmektedir. İbn Kesir rivayetleri kabul ederken Kur'an'ın metni ve manasına ve tarihi ve akli delillere uygunluğunu aramıştır.İbn Kesir için esbab-ı nüzûler Kur'an tefsiri için büyük önem taşımaktadır. İbn Kesir bir âyetin tefsirini tamamen esbab-ı nüzûlleri sıralayarak yapmıştır. Çoğu zaman esbab-ı nüzûle uygun olarak ayetleri tefsir etmiş delil sadedinde kullanmıştır. Bununla birlikte tefsirlerini esbab-ı nüzûlle sınırlamayıp daha kapsamlı yorumlara da gitmiştir
Özet (Çeviri)
Esbab-Nuzül is one of the most important sources providing the comprehension of the meaning of Qur?an verses.Even some scholars stated that The comment of Qur?an consisted of knowing the reason of Nüzul.To know the reason of Nuzül makes true understanding of the verse easy. İmadüddin Ebül-Fida İsmail b.Ömer b,Kesir b,Dav?b Kesir b Zerr el Kureşi eş Şafii was born in Micdel Village of the town of Busra situated in close of Şam(701-1302) and were grown up there ,and passed away in Şam(774-!372),Of the scholars at the time,he was taken advantage of İbn-Tevmiyye, particularly. He improved himself in a number of sciences and gave the Works. He is a historian and a scholar of hadith, canonical jurisprudence and comment.The most important work of İbn-i Kesir is Tefsirul Kuran?ıl Azim he wrote in the field of Comment. While İbn-i Kesir explained The verses of Qur?an, Firstly he comments Qur?an by means of Qur?an.Then, he commends Qur?an by means of hadith. In his comment which he does not ignore his own vote ,he takes the place in the reason of Nüzul.İbn-i Kesir presented the reports of Esbab-ı Nüzul with the expressions such as `about nüzül reason of the verse, and this is the reason of Nüzül of the verse ` in his Comment.İbn-i Kesir sometimes begins his Comment with Esbab-ı Nüzül according to its value for the comment of Nüzuls. As well as giving the reason of Nüzul in the prose , he also left it in the end of the comment.While İbn-i Kesir was transmitting the related reports by means of the reason of Nüzul , He tried to mention mostly the chain of script . İbn-i Kesir who transmitted most of the reports based on the companions of the prophet , took his reports from Abdullah b Abbas,Abdullah b Mesud,Ennes b malik, İkrime, Ebu Hureyre, Cabir b Abdullah .The names of commentators from which he took the reports most were Said b Cubeyr, Mücahid Said b Müseyyeb, İkrime and Katede.In case of more than one existence of The reason ?Nüzul for a verse, he transmitted directly either the whole of the reason-Nüzuls or chose among them, or unlike the reports available ,he mentioned a different report.While İbni Kesir accepted the reports, he always investigated the suitability to the historic and reasoning evidences and the text or meaning of the Qur?an.For İbn-i Kesir, The Esbab-ı Nüzuls are of great importance for Qur?an Comments. He performed a comment of a verse by concatenating esbab-ı Nüzul exactly. Most of the time, He made commentation of the verse in accordance with esbab-ı Nüzul ,and they used them in the evidence meaning. However, He participated in more different commentations without restricting by Nüzuls.