Erzincan Üniversitesi herbaryumu kurulması üzerine bir çalışma
A study on the establishment of Erzincan University herbarium
- Tez No: 287042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, başta Erzincan olmak üzere Türkiye'nin değişik yerlerinden toplanmış ve Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Laboratuvarında bulunan bitki örneklerini bilimsel yöntemlere göre düzenleyerek Erzincan Üniversitesi bünyesinde bir herbaryum oluşturmaktır. Çalışma ile çok sayıda kurutulmuş bitki örneklerinin koruma altına alınması ve bu örneklerin başta bilimsel çalışmalar olmak üzere, doğal bitkilerle ilgilenen yerli ve yabancı araştırmacıların kullanımına sunulması çalışmanın diğer önemli bir amacıdır. Araştırmanın başlangıcında daha önceki çalışmalar için toplanarak herbaryum tekniklerine göre kurutulmuş örnekler Pteridophyta, Gymnospermae, Dicotyledon ve Monocotyledon gruplarına göre ayrılmıştır. Ayrılan gruplar kendi içlerinde alfabetik olarak familya ve cinslerine göre tasnif edilmiştir. Tasnif edilen örnekler etiketlenerek herbaryum dolaplarına yerleştirilmiştir. Herbaryum dolaplarına yerleştirilen 6515 örneğin 89 familya ve 488 cinse ait olduğu saptanmıştır. Herbaryumda bulunan familyalardan en fazla örnek içeren ilk 10 familyanın sırasıyla Asteraceae ( 1093), Brassicaceae (592), Fabaceae ( 554), Caryophyllaceae (422), Lamiaceae (389), Apiaceae (331), Poaceae (326), Liliaceae (272), Scrophulariaceae ( 253) ve Rosaceae (237) familyaları olduğu görülmüştür.Cins açısından zengin ilk 10 familya sırasıyla; Asteraceae (53 cins), Poaceae ( 39 cins), Brassicaceae (38 cins), Apiaceae (29 cins), Fabaceae (25 cins), Lamiaceae (22), Rosaceae (17 cins), Liliaceae (14 cins), Ranunculaceae (13 cins) ve Scrophulariaceae (13 cins) familyalarıdır. Örnek sayısı bakımından zengin ilk on cins ise sırasıyla, Astragalus (255), Silene (178), Centaurea (176), Tanacetum (144), Campanula (131), Scorzonera (100), Onosma (94), Erysimum (89), Verbascum (74) ve Barbarea (74) cinsleridir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to establish a herbarium by using the collected specimens from different parts of Turkey, especially in Erzincan and its around. University primarily collected from different parts of Turkey, in Erzincan. The other goals of this study are to ptotect the a large number of the plant specimens, used previous researches, and to service of the domestic and foreign researchers interested in the natural plants of Erzincan. At the beginning of the study, the plant specimens were divided into groups as Pteridophyta, Gymnospermae, Monocotyledones and Dicotyledones the families and genera were ordered in alphabetical order among themselves in their groups. Labeled samples were placed in herbarium cabinets. 89 families and 488 genera were determined from 6515 plant specimens stored in Herbarium cabinets placed in 87 families and were found to be 6515, for example. The largest families are Asteraceae (1093), Brassicaceae (592), Fabaceae (554), Caryophyllaceae (422), Lamiaceae (389), Apiaceae (331), Poaceae (326), Liliaceae (272) , Scrophulariaceae (253), and Rosaceae (237).The richest families in terms of genera are Asteraceae (53), Poaceae (39 ), Brassicaceae (38), Apiaceae (29), Fabaceae (25), Lamiaceae (22), Rosaceae (17), Liliaceae (14), Ranunculaceae (13) and Scrophulariaceae (13) families. The richest genera in terms of number specimen are Astragalus (255), Silene (178), Centaurea (176), Tanacetum (144), Campanula (131), Scorzonera (100), Onosma (94), Erysimum (89), Verbascum (74) and Barbarea (74) species.