Esherichia coli suşlarının amikasin antibiyotiğine karşı duyarlılığının araştırılması
Suscebtibilities to amikacin of E. coli strains
  1. Tez No: 287289
  2. Yazar: EMEL SÜS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KENAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnfeksiyonlara neden olan bakteriler yaygın antibiyotik kullanımı sonucu çoğu antibiyotiğe karşı direnç geliştirmişlerdir. Antimikrobiyallere dirençli bakteriler,hastane kaynaklı infeksiyonların en yaygın sebebidir. E.coli nozokomiyal infeksiyonlara sebep olan mikroorganizmalardan birisidir. Bu nedenle çalışmamızda Ocak 2011-Mayıs 2011 tarihleri arasında izole edilen 29 adet kandan, 19 adet idrardan olmak üzere toplam 48 adet E.coli suşunun, amikasin antibiyotiği ve farklı antibyotiklere karşı duyarlılıkları NCCLS standartlarına uygun olarak ETest® yöntemi ile araştırılmıştır.Kandan izole edilen 29 adet E.coli suşunun tamamı amikasin ve imipeneme (karbapenem grubu), %89,7'si sefdazidime, %79,3'ü piperasillin/tazobaktama, %62,1'i tobramisine, %86,2'si sefotaksime, % 86,2'si sefepime, %48,3'ü siprofloksasine karşı duyarlı bulunmuştur.İdrardan izole edilen 19 adet E.coli suşunun tamamı amikasin ve imipeneme (karbapenem grubu), % 89,5'i sefdazidime, %78,9' u piperasillin/tazobaktama, %68,4'ü tobramisine, %78,9'u sefotaksime, % 78,9' u sefepime, %52,6'sı siprofloksasine duyarlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to intensive usage of antibiotics among people, pathogens causing nosocomial infections have become resistant againts various antibiotics. Antimicrobial resistant pathogens are becoming a prevalent cause of hospital- acquired infections. E.coli is one of microorganisms causing nosocomial infections. Therefore, susceptibilities of 48 E.coli strains isolated from 29 blood and 19 urine samples during the period from January 2011- to May 2011 against amikasin and various anbiotics were examined according to NCCLS standard by using ETest® in this study.Of all 29 E.coli strains isolated from blood samples were found to be sensitive to amikasin and imipenem, 89,7 % to cefdazidime, 79,3 % to piperacillin/tazobactam, 62,1 % to tobromycin, 86,2 % to cefotaxime, %86,2 to cefepime, 48,3 % to ciprofloksasin.Of all 19 E.coli strains isolated from urine samples were found to be sensitive amikasin and imipenem, 89,5 % to cefdazidime, 78,9 % to piperacillin/tazobactam, 68,4 % to tobromycin, 78,9 % to cefotaxime, 78,9% to cefepime, 52,6 % ciprofloksasine