Sayısal filtre tasarım yöntemleri ve performans analizleri
Digital filter design methods and performance analyses
  1. Tez No: 287291
  2. Yazar: ZEYNEP BATIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde Genetik Algoritma(GA) kullanılarak sayısal filtre tasarımı gerçekleştirilmiştir.Genetik algoritma parametrelerinden popülasyon boyutu, uygunluk fonksiyonun ölçeklenmesi, seçim fonksiyonu, mutasyon fonksiyonu, çaprazlama fonksiyonu ve çaprazlama oranı değişkenleri kullanılarak etkileri açıklanmıştır.Sayısal filtre çeşitleri hakkında temel bilgiler verilerek ve FIR(sonlu dürtü yanıtı) filtrelerin yapıları ve filtre çeşitleri açıklanmıştır.Genetik algoritma kullanılarak elde edilen FIR filtre katsayılarının hesaplanmasında ve elde edilen katsayı değerler ile filtre cevaplarının grafiksel olarak elde edilmesine yönelik iki farklı arayüz tasarlanmıştır. Bu arayüzlerden biri MATLAB GUI ile diğeri ise ASP.NET ile hazırlanmıştır. İki farklı arayüzden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; designing of a numerical fitler by using Genetic Algorithm(GA) was performed.Population size, scaling of the fitness function, selection function, mutation function, cross-over function, and cross-over rate varieties which are all of the genetic algorithm parameters were used and their effects were explained.Some information about numerical filters were given and structure of FIR(finite impulse response) and types of filters were explained.Two different interface were designed for calculation of the coefficient of the FIR filters which were obtained by using Genetic algorithm and for obtaining the filter response graphically by using the obtained coefficient values. One of these interfaces was prepared by using MATLAB GUI and the other one by using ASP.NET. Results obtained from the both interfaces were compared.