Mobilya üretiminde levha boyutlandırma ve delgi işlemlerine ait iş etüdü uygulamaları
Work study applications in panel sizing machine and drilling machine in furniture production
  1. Tez No: 287433
  2. Yazar: ALİ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR MALKOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İş etüdü; mevcut işin nasıl yapıldığını, yeni yatırım gerektirmeksizin veya çok az yatırımla nasıl yapılabileceğini belirlemek, insan ve malzeme kaynaklarının en ekonomik ve en verimli şekilde kullanılarak üretim verimliliğini arttırılması amacıyla yapılır. Çalışmada, bir mobilya fabrikasındaki levha boyutlandırma makinesi ve delgi makinesi üzerinde iş etüdü teknikleri kullanılmıştır. Levha boyutlandırma makinesinde mevcut metot incelenerek üretim zamanı belirlenmiştir. Daha sonra yapılan metot düzenlemeleri ile %19,29 oranında zaman tasarrufu, %25 oranında da üretim artışı sağlanmıştır. Delgi makinesinde, üç işlem gören bir ürüne ait işlem süresi 1014,36 sn olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Work study is used with the aim of increaing the product efficiency in order to determine how to be made a job with a little investment or rather without any extra investment using human and materials economically and efficiently. In this study, work study techniques were used on to panel sizing machine and drilling machine in a furniture factory. Production time was determined investigating current method in panel sizing machine. Then, with used method arrengements, provident of 19,29% in time and increase of 25% in production are obtained. In drilling machine, production time which belongs to a product having tree operation was determined as 1014,36 seconds.