Single stock futures applications in portfolio management: Trading strategies by using single stock futures
Portföy yönetiminde hisse senedine dayalı vadeli işlem sözleşme uygulamaları: Alım-satım stratejileri
- Tez No: 288123
- Danışmanlar: DR. ENGİN KURUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde vadeli işlem piyasaları ve hisse senedine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin özellikleri, tarihsel gelişimi, spot piyasaya göre farklılıkları teorik ve uygulamalı olarak ele alınmıştır. Her ne kadar bu sözleşmeler ülkemizde henüz işlem görmeseler de, bu çalışmada hisse senedine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin portföy yönetiminde kullanımı 10 ayrı yatırım stratejisi üzerinde VOB tarafından yapılan hazırlık çalışmalarında belirlenmiş olan taslak sözleşme unsurları baz alınarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak hisse senedine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin gerek risk ve portföy yönetimine sağladığı strateji çeşitliliği, gerekse de kullanım kolaylığı açısından Türk Sermaye Piyasasına kazandırılması önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the characteristics and historical development of single stock futures and discusses their differences with the spot market, both theoretically and practically. Although these instruments are not being traded in Turkey yet, trading strategies presented in this thesis refers to draft contract specifications which was provided by the Turkdex for preliminary purposesAs a conclusion, single stock futures contracts are suggested to be used in Turkish capital markets, given their convenience in practice and various solutions in risk management and portfolio management.