Yenidoğan ratlarda tekrarlayan izofluran uygulamasının öğrenme ve bellek üzerine olası etkileri
The effects of repetitive isoflurane anesthesia during newborn period of rats on learning and memory skills
  1. Tez No: 288426
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÜMÜŞGERDANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yenidoğan (yedi günlük) ratlarda tekrarlayan izofluran uygulamasının öğrenme ve bellek üzerine olası etkisini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Anestezi grubu (n:13) : bir kez anestezi uygulanan grup (GA1) (n:7) ve beş kez anestezi uygulanan grup (GA5) (n:6) olarak iki gruba ayrıldı ve 6 L.dk-1 akım hızında oksijen içinde %1.5 konsantrasyonda izofluran ikişer saat tekrarlayan dozlarda uygulandı. Kontrol grubundaki ratlar (GK) (n:8) ise oda havasında solutuldu. Tüm ratlar uygulamadan sonra standart koşullarda izlendi. Morris Su Tankı testi (MST) ile beş hafta sonunda öğrenme ve bellek testleri uygulandı.Bulgular: Öğrenme sürecinin ikinci, üçüncü ve dördüncü gününde deney gruplarının platformu bulma süresinin kontrole göre daha uzun olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of repetitive isoflurane anesthesia during newborn period of rats on learning and memory skills.Material and Method: Anesthesia group (n:13): divided into two as one time isoflurane anesthesia group (GA1) (n:7) and five times isoflurane anesthesia group (GA5) (n:6) and %1.5 isoflurane concentration in 6 L.dk-1 oxygen two hours/day performed repetitively. The rats in the control group (GK) (n:8) breath in normal room air.