Synthesis and antimicrobial activity of 3,5-disubstituted-1,3,4-oxadiazole derivatives
3,5-Disübstitüe-1,3,4-oksadiazol türevlerinin sentezi ve antimikrobiyal aktiviteleri üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 288500
  2. Yazar: İREM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, 5-(3,4-diklorofenil)-3-(4-sübstitüepiperazino)metil-1,3,4-oksadiazol-2(3H)-on türevi 22 yeni bileşik sentezlenmiştir. Antimikrobiyal aktiviteleri nistatin ile karşılaştırılarak belirlenmiştir. Başlangıç maddesi olarak kullanılan 3,4-diklorobenzoik asit ile hidrazin hidrat reaksiyona sokularak 5-(3,4-diklorofenil)-3-(4-sübstitüepiperazino)metil-1,3,4-oksadiazol-2(3H)-on türevleri sentezlenmiştir. 1,3,4-Oksadiazol halkasının sentezlenebilmesi için trietilamin, 1,1'-karbonildiimidazol ve tetrahidrofuran reaksiyon ortamına eklenmiştir. 1,3,4-Oksadiazol halkası ile uygun piperazin türevlerinin Mannich reaksiyonu sonucu 5-(3,4-diklorofenil)-3-(4-sübstitüepiperazino)metil-1,3,4-oksadiazol-2(3H)-on türevleri sentezlenmiştir.Bileşiklerin fiziksel özellikleri ve ince tabaka kromatografisinde Rf değerleri belirlenmiştir. Yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopileri, X-Ray kristallografisi ve elementel analizlerle aydınlatılmıştır. Antimikrobiyal aktivite çalışmaları disk-difüzyon yöntemi ile Aspergillus sp., Fusarium oxysporium, Botrytis cinerea, Penicillium sp., Bacillus megatarium, Escherichia coli, Staphylacoccus aureus ve Pseudomonas aeruginosa mikroorganizmalarına karşı yapılmıştır.Aktivite çalışmalarına göre, sentezlenen tüm türevlerde selektif antifungal etki gözlemlenmiştir. Bileşik 2 ve 8 Aspergillus sp.'ye karşı nistatin'den daha iyi aktivite göstermiştir. Bileşik 15, 17, 18 ve 20 Fusarium oxysporium'a karşı nistatin ile benzer aktivite gösterirken, bileşik 1, 2 ve 10 daha yüksek aktiviteye sahiptir. Bileşik 2, 3, 4 ve 16 Botrytis cinerea'ya karşı nistatin'e tercih edilebilecek aktiviteye sahipken, bileşik 15'te de aktivite vardır. Bileşik 5 ve 9 dışındaki tüm sentezlenen 5-(3,4-diklorofenil)-3-(4-sübstitüepiperazino)metil-1,3,4-oksadiazol-2(3H)-on türevleri nistatin ile karşılaştırıldığında, Penicillium'a karşı benzer ya da daha iyi etki göstermiştir. Tüm yeni 1,3,4-oksadiazol türevleri arasında, bileşik 2 ve 15 en iyi antimikrobiyal aktiviteye sahip bileşikler olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, twenty two original derivatives of 5-(3,4-dichlorophenyl)-3-(4-substitutedpiperazino)methyl-1,3,4-oxadiazole-2(3H)-one have been synthesized. Their antimicrobial activity was screened compared to reference drug nystatin. 5-(3,4-Dichlorophenyl)-3-(4-substitutedpiperazino)methyl-1,3,4-oxadiazole-2(3H)-ones were synthesized by the reaction of 3,4-dichlorobenzoic acid as the starting material with hydrazine hydrate. Triethylamine, 1,1?-carbonyldiimidazole and tetrahydrofurane were added to synthesize 1,3,4-oxadiazole ring. 5-(3,4-Dichlorophenyl)-3-(4-substituted piperazino)methyl-1,3,4-oxadiazole-2(3H)-one derivatives were obtained by Mannich reaction of appropriate piperazine derivatives with 1,3,4-oxadiazole.The physical properties and Rf values on thin layer chromatography of the synthesized compounds were determined. Structure identification of the compounds was done by IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectra, X-Ray crystallography and elemental analyses. Antimicrobial activity screening of compounds were determined by disc-diffusion methods against Aspergillus sp., Fusarium oxysporium, Botrytis cinerea, Penicillium sp., Bacillus megatarium, Escherichia coli, Staphylacoccus aureus and Pseudomonas aeruginosa strains.According to the activity studies, all compounds possess selective antifungal effect. Compound 2 and 8 show better activity against Aspergillus sp. Compound 15, 17, 18 and 20 show similar activity whereas; 1, 2 and 10 have higher activity against Fusarium oxysporium compared to nystatin. Compound 2, 3, 4 and 16 show preferable activity and also Compound 15 show efficient activity against Botrytis cinerea. Except compounds 5 and 9, all 5-(3,4-dichlorophenyl)-3-(4-substitutedpiperazino)methyl-1,3,4-oxadiazole-2(3H)-one derivatives show moderate to better activity than standard against Penicillium. Among all novel synthesized 1,3,4-oxadiazole derivatives, compound 2 and 15 possess best antimicrobial activity.