Vezikoüreteral reflülü çocuklarda reflü nefropatisi gelişiminde proteinüri, inflamasyon, hipertansiyonun rolü ve sistatin C'nin prediktif etkisi
Role of proteinuria, hypertension, inflammation and predictive value of cystatin C in development of reflux nephropathy in children with vesicoureteral reflux
- Tez No: 289144
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ANARAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada vezikoüreteral reflülü çocuklarda reflü nefropatisi gelişiminde proteinüri, inflamasyon ve hipertansiyonun rolü, sistatin C'nin prediktif etkisinin belirlenmesi amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Eylül 2009 ile Mayıs 2011 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalında vezikoüreteral reflü tanısıyla takip edilen 93 hasta ile prospektif olarak yapıldı.Hastaların demografik verileri kaydedildi. Kan ve zamanlı idrar örnekleri alındı. Hemogram, kan ve idrar biyokimyası, eritrosit sedimentasyon hızı, C-reaktif protein, prokalsitonin, interlökin-18 ve sistatin C çalışıldı. Kreatinin klirensi, Schwartz, Hoek ve Larsson formülleri ile glomerüler filtrasyon hızları hesaplandı. Yaşam içi kan basıncı izlemi yapıldı ve LMS metoduna göre z skorları hesaplandı.Mikroalbuminüri varlığına göre hastalar iki gruba ayrıldı. İstatistiksel analizleri yapıldı.Bulgular: Mikroalbuminürik grupta skar ve antihipertansif ilaç alım oranı, BUN, kreatinin, sistatin C değerleri yüksek, dört formülle de hesaplanan glomerüler filtrasyon hızları düşük; 24 saatlik sistolik ve diyastolik, gece sistolik, 24 saatlik, gündüz ve gece ortalama kan basıncı ölçümleri yüksek bulundu. Diğer parametrelerde ise istatiksel açıdan anlamlı fark bulunmadı.Sonuç: Proteinüri varlığında skar derecesinin ve hipertansiyonun arttığı, bu artışın özellikle ortalama kan basıncında belirgin olduğu, glomerüler filtrasyon hızının azaldığı gözlendi. Sistatin C böbrek fonksiyonu ve prognoz tayininde hassas bir gösterge olabilir. Sistatin C'ye dayalı glomerüler filtrasyon hızı ölçümleri, Schwartz ve kreatinin klirensine iyi birer alternatif olabilir. Eritrosit sedimentasyon hızı, C-reaktif protein, prokalsitonin ve interlökin-18 reflü nefropatisinde etkili bulunmadı. Riskli grupların proteinüri, sistatin C ve yaşam içi kan basıncı izlemi ile takibi daha uygundur.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the role of proteinuria, hypertension, inflammation and predictive value of cystatin C in development of reflux nephropathy in children with vesicoureteral reflux.Material-Methods: This prospective study was designed in 93 patients following with a diagnosis of vesicoureteral reflux in Pediatric Nephrology Department of Cukurova University Hospital between the years of 2009 and 2011.Demographic data of the patients were recorded. Blood and timely urine samples were taken. Complete blood count, blood and urine chemistry, erithrocyte sedimentation rate, C-reactive protein, procalcitonin, Interleukin-18 and cystatin C were all analysed. Glomerular filtration rates were calculated according to Schwartz, Hoek and Larsson formulas and also creatinine clearence. Ambulatory blood pressure monitorization was applied to whole patients and z scores were calculated with LMS method.The patients were divided into two groups according to presence of microalbuminuria. Statistical analyses was done.Results: Incidence of scarring and antihypertensive medication and level of serum BUN, creatinine were higher whereas glomerular filtration rates calculated with both of four formulas were lower in microalbuminuric patients. Cystatin C based formulas might be an alternative of Scwartz and creatinine clearence. 24 hour systolic and diastolic; night systolic and 24 hour, day and night mean arteriel pressures were higher in these patients. Other parameters were not statistically significant.Conclusion: Existence of proteinuria increases the severity of scarring, hypertension particularily mean arterial pressure and also decreases glomerular filtration rates. Cystatin C might be a useful marker for predicting renal function and prognosis. Cystatin-C based GFR formulas might be an alternative for Schwartz and creatinine clearence. Erithrocyte sedimentation rate, C-reactive protein, procalcitonin, Interleukin-18 might not have a good predictive value in reflux nephropathy. Follow-up of high risk patients with proteinuria, cystatin C and ambulatory blood pressure monitorization seem to be reasonable.