Preeklamptik hastalarda kardiak troponin I düzeyi ve magnezyum sülfat tedavisinin kardiak troponin I düzeyine etkisi
Cardiac troponin I levels and effect of magnesium sulfate treatment on cardiac troponin I levels in preeclamptic patients
  1. Tez No: 289330
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇOT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR KÜÇÜKKÖMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Agır preeklamptik hastalarda serum kardiak troponin I degerlerinisaglıklı gebelikleri olan kadınlarla karsılastırarak, preeklampside ki olasıminör miyokardial hasarı tespit etmek ve magnezyum sülfat tedavisininkardiak troponin I düzeyine etkisini incelemek amaçlanmıstır.Gereç ve Yöntem: Ocak 2008 ile temmuz 2008 tarihleri arasında, UludagÜniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Dogum klinigine basvuran28-41 gebelik haftaları arası, 25 preeklamptik (Grup I) ve 37-41 gebelikhaftaları arası herhangi bir medikal ve obstetrik sorunu olmayan 25 saglıklı(Grup II) olmak üzere 50 gebe çalısmaya dahil edilmistir. Saglıklı gebelerdenve preeklamptik hastalara uygulanan magnezyum sülfat tedavisinden önceve bitiminde alınan serum örneklerinden, Mikropartikül Enzim ImmünolojikTesti ( MEIT) kullanılarak kardiak troponin I düzeyi ölçüldü. Istatistikseldegerlendirmede; Independent Samples t test, Mann Whitney U testi,Wilcoxon sıra toplam testi ve korelasyon analizi için Pearson korelasyonkatsayısından faydalanıldı.Bulgular: Iki grup arasında, demografik özellikler açısından istatistikselolarak anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARYCardiac troponin I levels and effect of magnesium sulfate treatment oncardiac troponin I levels in preeclamptic patientsAim: To investigate the minor myocardial damage in preeclampsia and effectof magnesium sulfate treatment on cardiac troponin I levels, by comparingthe serum cardiac troponin I levels of severe preeclamptic patients withhealthy pregnant women.Material and Method: Totally 50 pregnant women, followed through january2008 to july 2008 in Uludag University Faculty of MedicineObstetrics&Gynecology Department, were included in this study, 25 of themwere 28-41 weeks gestational age wich were preeclamptic (Group 1), and25 were healthy pregnancies between 37-41 weeks of gestational age withno medical and obstetric problem (Group 2). Blood samples were collectedfrom healthy pregnants and preeclamptic patients before and aftermagnesium sulfate treatment and serum cardiac troponin I levels werestudied by using Microparticule Enzyme Immunologic Test (MEIT). Statisticalanalysis was done with using Samples t test, Mann Whitney U test, Wilcoxontest and also Pearson coefficient for correlation analysis.Results: No statistically significant difference for demographic values wasfound between two groups (p>0.05).