Amatör kamera gerçekliği: İmge, algı, araç
The realty of amateur cameras: Image, perception, medium
  1. Tez No: 289332
  2. Yazar: SELDA HIZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL NALÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanlığın optik göz olarak niteleyebileceğimiz araçlarla tanışması, görme deneyimlerinin genişlemesine neden olmuştur. Gözle kurulan algılama, anlamlandırma ve iletişim yollarının kazandığı yeni perspektifler, gerçekle kurduğumuz ilişkiyi belirleyen en önemli faktörlerdir. Gelişen yeni teknolojilerin getirdiği yeni görme ve algılama modellerinin hem bireysel hem de toplumsal değişimlere sebep olduğu göz önüne alındığında, yeni teknolojik aletin sadece teknolojik yanına değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel değişimdeki rolüne de odaklanılması gerektiği anlaşılmaktadır. Bu teknolojilerin ?gerçeklik algısı?nı yönlendirici yapısı çerçevesinde, digital imgelerin ?gerçek?le kurduğu ilişki sorunsallaştırılabilmektedir.Amatör kameraların araçsal mesajları olarak tanımlayabileceğimiz, hem fiziksel hem de psikolojik etki yaratan özellikleri araştırıldığında, bu teknolojinin neden bir ?gerçeklik kanıtı? olarak algılandığı anlaşılabilmektedir.Bu çalışmada, modern toplumlardaki kültürel değişimin temel belirleyicisi olan ?tüketim? olgusu, etki alanı oldukça geniş olan medyanın dayattığı ?tüketim kültürü? içerisinde ele alınmış, tüketilen her olgu gibi ?gerçeklik? olgusunun da bu tüketim kültürü içindeki konumu değerlendirilmiştir. Baudrillard'ın öne sürdüğü: ?Modern toplumların odaklandığı `tüketim'in, `gerçeklik'in de tüketilecek bir olgu haline gelmesine neden olduğu? fikri ve ?gerçekliğin nesnesellikten, inanma ihtiyacına dönüşen bir duygu haline geldiği? saptaması ele alınmıştır.Araştırmada teknolojik gelişimler sayesinde, gerçekliğin görüntüsüne müdahale edilebilme yetisinin kazanılmasıyla yapısı gereği yanılsama üzerine kurulu olan kitle iletişim aygıtlarının inanırlığının ortadan kalktığı görülmüştür. Bu noktada gündelik görme deneyimine (yani bireyin kendi gözüyle görme deneyimine) benzetilebilen amatör kameraların, kitle iletişim araçlarının kullandığı profesyonel kameraların vermekte yetersiz kaldığı gerçeklik duygusuna hitap edebildiği ve bir ?ikna aracı? olarak algılandığı vurgulanmıştır.Amatör kamera görüntülerinin, ?gerçeklik algısı? yaratması sebebiyle, özellikle haber gibi gerçeği anlatma iddasıyla sunulan ürünlerde sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Amatörlük vurgusu, haberlerin gerçekliğini sorgulayan modern insan için önemli bir ikna öğesine dönüşmektedir. Özellikle, gerçekliğinin tartışılması muhtemel haberlerde, amatör çekimlerin kullanılması dikkat çekicidir. Tezde, tüketim sisteminin bireylere, ?gerçekliğe inanma ihtiyacına cevap? olarak lanse ettiği amatör kameranın gerçekliği, ?Yeni gerçek? olarak kavramsallaştırılmıştır.Tez, ?Amatör çekimlerin oluşturduğu `yenigerçek'liğiyle haber olgusunun yeni bir şekle bürünerek yönlendirilebileceği? görüşünü öne sürmektedir. ?Saddam Hüseyin'in idam sahnesi? ile bu görüş örneklendirilmiş ve idam sahnesinin görsel ve sunumsal özellikleri, bu tez bağlamında irdelenerek, amatör kameralarının manipülatif özelliği sorunsallaştırılmıştır.Bireyin algı dünyasında oluşan değişimiyle toplumun yeni bir kültüre doğru evrilmesi de söz konusudur. Bu bağlamda, amatör kameralar ile ?dikizleme kültürü? arasındaki ilişki araştırılmış ve amatör kameraların sosyal birer aygıt olarak ele alınması gerektiğinin altı çizilmiştir. Kitlesel bir dikizleme aracı haline gelen amatör kameraları, ?anahtar deliği? metaforuyla ele alan çalışma, dikizlemenin ?meşru daire?ye taşınmasının altını çizerek, bu aracın kültürel değişimdeki etkinliğini ortaya koymaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
When the human beings meet the tool that described as optic eye, it causes to the extension of seeing experiences. Perception that set with eye, signification and new perspectives that communication ways gain is the most important factor that determine the relationship with reality. Take into account of developing new technologies bring new vision and perception models that cause both individual and social changes, should be focus on not only technological tools? technological side, but also the role of social and cultural changes.When study from both physical and psychological impact properties of this technology that describe as amateur cameras instrumental messages, why this technology is a“proof of reality”is perceived as can be understood.In this thesis, the main determinant of cultural change in modern societies, the“consumption”phenomenon, imposed by the media domain is very broad“consumer culture”is discussed in, each case should be consumed as the“reality”phenomenon also evaluated the position in this consumer culture. In this study Baudrillard argued : ?Modern societies, the focus of“consumer”,“reality”in a case may be consumed in bringing into objectivity and reality, is transformed into a feeling of the need to believe“ determination is made to become. In this study, thanks to technological developments the ability to intervene in image acquisition eliminates the illusion of credibility based on the mass media devices. In this point, everyday visual experience (ie, the visual experience with the individual's own eye) that resembled amateur cameras, professional cameras used by the mass media have failed to give a sense of reality.Perception of the reality created by amateur cameras, especially such as news products offered under the pretense of telling the truth used to provide accepted by the massthis situation causes an increase in the use of amateur camera images at news. Amateur camera images question the reality of the news due to modern man's convincing feature, uses at news which will be discussed its realty. Consumption of individuals in the system, 'in response to the need to believe in reality' depicted the reality of the amateur camera is conceptualized as ?new real? in this study.This study suggest that with amateur footage created by ?new realness? the phenomenon of news get into a new form. ?Saddam Hussein's death scene ”examines and thesis has been suggested as ?Amateur news footage with the new reality created by the phenomenon by creating a new shape.? This thesis was examined in the context of visual and presentational features of the news and amateur cameras feature is problematized manipulative.There is a perception of change in the world of individual?s and inversion of society towards a new culture. In this context, the relationship between the amateur cameras and“peek culture? has researched and amateur cameras need to be considered as a social device. This study that deal with a peek into instruments of mass from the amateur cameras, ”keyhole" metaphor, underlining the transportation of legitimate apartment peep, to demonstrate the effectiveness of this tool worked for cultural changes.