Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nun Türk imajı ile batılılaşmaya verdiği destek ve Türkiye'ye kazandırdıkları (1923-1942)
Turkish Turing and Automobile Association' support to Turkish image with westernization and benefits for Turkey (1923-1942)
- Tez No: 290007
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ALİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çağdaş, bilim ve sanata önem veren bir toplum yapısında olmak tüm Dünya ülkelerinin en temel hedefleridir. Bu hedefler sayesinde toplumun refahı ve eğitim düzeyi artar. Türk Milletini bu hedefler üzerinde yükseltmek için hayatını adamış olan Mustafa Kemal, yaptığı devrimler ile Türk Milletinin Dünya karşısında kaybetmiş olduğu itibarını tekrardan daha güçlü bir şekilde geri kazanmasını sağlamış, bu kazanım Avrupa ve Dünya ülkeleri tarafından da takdirle karşılanmıştır.İslamiyet'in kabulünden önce kadını erkekle eşit kılan Türklerde, Devletin başı Hakan, eşi Hatun ile birlikte devleti temsil ederlerdi. İslamiyet'in kabulünden sonra Arap ve İran kültürünün zamanla yerleştiği Osmanlı İmparatorluğunda bu durum değişmiş, kadının toplumdaki yeri kaybolmuştur. Medeniyetlerin itibarını ve saygınlığını sarsan bu durumun yeniden iyileştirilmesi, bilim, fen, sanat ve ekonomik gelişmeleri sağlayan yeni Türk devrimleri sayesinde oluşmuştur. Bu devrimlerin öncülüğünü 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Cumhuriyet üstlenmiş, mütakibinde teşkil edilmiş bazı kurumlar desteklemiştir. Bunların ilki Cumhuriyet'in kurulmasından 1 hafta sonra, 6 Kasım 1923 tarihinde Mustafa Kemal'in emriyle Kocaeli Mebusu Reşit Saffet ATABİNEN'E kurdurduğu, adı daha sonra Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu olarak değişecek Türk Seyyahın Cemiyeti'dir. Bu Kurum, çağdaş Türk toplumunu, Avrupa ve Dünya'ya nasıl tanıtırız çabasına girişmiş, Türk devrimlerini destekleyerek elde ettiği milli başarılarla bazı Dünya Ülkelerinin kafasında yer etmiş kötü Türk imajını değiştirmeyi başarmıştır.1939 tarihinde patlak veren 2'nci Dünya Savaşına kadar başarıları devam eden Kurum, bu dönemde faaliyetlerini durdurmuştur. Uzun süre durağan yaşamına devam ettikten sonra, Kurum'a yaşamını adayan ve 2002- 2003 tarihleri arasında Başkanlık yapan Çelik GÜLERSOY, Kurum'u şaha kaldırmış, Türk Yurduna layık eserler kazandırmıştır. Günümüzde de varlığını devam ettiren Kurum'un üstlendiği sorumluluklar zamanla her ne kadar azaltılsa da, Kemalist düşüncesinden sapmadan faaliyetlerini icra etmek için tüm varlığıyla çalışmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The most main aim of World? Countries is being a kind of modern soceity who considers science and art important. Through this aim the level of education and welfare increases. The Mustafa Kemal ATATÜRK who devoted to keep the Turkish Nation up above this aim, provided getting back lost honour of Turkish Nation with revolutions. This getting back dignity was appreciated by European and World Countries.Before accepting the islamic religion, The Leader Hakan and his wife, Hatun used to represent state together in Turkish era when there was an equality between men and women. After accepting the islamic religion, in Ottoman era, this equality changed and the role of women disappeared in society. This situation which slanders honour of civilizations was repaired by means of Turkish Revolutions which has provided science, art and financial improvements in Turkiye. These Revolutions were led by the Turkish Republic which was declared on 23 OCT 1923, later some founded Associations supported. The first one of these Associations which firstly called ?Türk Seyyahın Cemiyeti?, later called ?Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu? was founded by Deputy of Kocaeli, Reşit Saffet ATABİNEN by the order of Mustafa Kemal one week after declaration of Turkish Republic on 6 NOW 1923. This Association which struggled to advertise modern Turkish Society to Europe and World, succeeded to change the bad Turkish image accepted by some of the World Countries by getting National success end of the supporting Turkish Revolution.The Association continued it? successes until begining of the 2nd World War and stop it? activities during this period. After it? stable term, Çelik GÜLERSOY who devoted all his life to this Association worked as a Chairman between 2002-2003, led superior successes as the Association did before 2nd World War. Today, although some responsibilities of the Association are periodically reduced it is carrying on it? existence and activities without deviating from route of Kemalizm.