Enterkonnekte şebekelerde oluşan sistem çökmelerinin irdelenmesi
Examination of the blackouts occured in interconnected networks
  1. Tez No: 290302
  2. Yazar: PAKİZE CANDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sistem çökmeleri dünyada ciddi bir sorun haline gelmektedir. Dünya çapında, güç sistemlerinde binlerce bozulmayla karşılaşılmaktadır. Bu bozulmalardan bazıları sistem çökmelerine sebep olurken bazıları onarılabilmiş ve sistem çökmelerine neden olmamıştır.Sistem çökmeleri küçük çaplı ve geniş çaplı sistem çökmeleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Küçük çaplı sistem çökmeleri geniş çaplı sistem çökmelerine oranla daha sık yaşanmakta ancak sebep oldukları zararlar ve kayıplar büyük olmamaktadır. Ancak geniş çaplı sistem çökmeleri daha az karşımıza çıkmakla beraber meydana getirdikleri hasarlar daha büyük olmaktadır. Sosyal ve ekonomik açıdan ciddi boyutlara varan zararlar meydana getirmektedirler.Bu doğrultuda gelecekte meydana gelebilecek sistem çökmelerini önlemek için, daha önce meydana gelen geniş ölçekli sistem çökmelerini incelemek ve genel özelliklerini ortaya koymak çok önemlidir.Çalışmamızda, dünya çapında meydana gelen geniş çaplı 20 tane sistem çökmesi incelenmiş ve bunların sınıflandırılması, genel karakteristik özellikleri, meydana geliş sebepleri ve meydana geliş zamanları açısından analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Blackouts, as disastrous phenomena in power systems, occur throughout the world. Thousands of disturbances occur in the modern power systems every year in the world. Some of them led to blackouts. Small scale blackouts often happen, while large scale blackouts rarely occur. Large scale blackouts rarely happenes in power systems, but they causes enormous economical and social damages.In order to prevent future blackouts, it is very important to review the previous large scale incidents and to draw their common characteristics.In this study, twenty major blackouts have been analysed, their features in each phase have been classified and it has been highlighted the commen meachanism of blackouts by analyzing their progression.