Sosyal medya ortamı olarak Second Life'da yayınlanan reklamların marka bilinirliğindeki rolü
The role of the commercials broadcasted in Second Life as a social media environment, in brand awareness
- Tez No: 290815
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN BABÜR TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Günümüzde pazar koşullarında firmalar, hedef kitlelerine ulaşabilmek, sahip oldukları markaları yoğun rekabet koşulları altında ön plana çıkartabilmek, tüketici ile doğrudan buluşturabilmek amacıyla çoklu medya kullanımlarına yönelmektedirler. Firmaların tüketicileri çepeçevre sarmaya çabaladıkları bu süreçte, farklılık yaratmak, benzersiz ya da alternatif yaklaşımlarla marka ve tüketiciyi birbirine yakınlaştırma temeline dayanan stratejiler geliştirilmektedir. Sosyal medya tüm uygulamaları ve günden güne yükselen popüler yapısı ile birlikte tüketici zihninde oluşturulmaya çalışılan bilinirliğe büyük katkılar sağlayabilmektedir.Bu çalışma, yeni ve hızlı gelişip değişen bir mecra olan sosyal medyada, reklam uygulamalarının marka bilinirliği açısından ele alınmasına dayanmaktadır. Bloglardan sosyal ağlara kadar uzanan geniş bir yelpazenin ifadesi olan sosyal medya, geleneksel medyadan farklı olarak markalar ve tüketicilerin etkileşim kurabilmesine, dolayısıyla gelişen ilişkinin derinleşmesine olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın ikinci bölümünde yeni medya kavramından sosyal medyaya uzanan internetin gelişimi ele alınırken, üçüncü bölümde sosyal medya odaklı reklamlar konu edilmektedir. Dördüncü bölümde ise çalışmanın ana çerçevesini oluşturan marka bilinirliği temelinde sosyal medya reklamları incelenmektedir. Altıncı bölümde; sosyal medya ortamı olarak ele alınan Second Life'da yayınlanan reklamların marka bilinirliğini inceleyen bir araştırmayı içermektedir ki beşinci bölümde araştırmanın örnek olayını oluşturan Second Life adlı sanal dünya olarak da ifade edilen online oyun incelenmekte ve altıncı bölümde yapılan araştırmanın altyapısı oluşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's market conditions; firms tend to multi media utilization to reach their target audience, to feature their brands under heavy market conditions and to bring together their brands and the consumers. In this process where firms try to surround the consumers; strategies based on differentiation and approximation of the consumer and the brands with unique and/or alternative approaches are developed. Social media with all of its applications and rising popularity makes a significant contribution to this recognition aimed to be created in consumer awareness.This study is based on addressing the social media advertisement applications as a new and fast-pacing course of advertisement focused on brand awareness. Social media as the expression of a wide range consisted of blogs to social networks, enable brands and consumers to interact and thus to deepen their relation unlike traditional media. In this manner the second part of this study addresses the development of the internet ranging from the new media concept to social media, whereas in the third part of this study social media focused advertisements are entreated. In the fourth part social media advertisements based on brand awareness are studied which builds up the framework of this study. The sixth part of the study includes a research about the brand awareness of the advertisements published on Second Life as a social media environment. In the fifth part of this study Second Life, an online game expressed also as virtual world, has been examined which constitutes the infrastructure of the research provided in the sixth part.