Anlamsal veb etmenlerinin ontolojilerle bütünleştirilerek model güdümlü geliştirilmesi için gerekli ortamların gerçekleştirimi
Implementation of environments for ontology-integrated model driven development of semantic web agents
- Tez No: 290969
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN TOPALOĞLU, PROF. DR. OĞUZ DİKENELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Anlamsal veb, internet ortamında dağıtık ve ontolojilere dayalı olarak geliştirilen etmen sistemleri için eşsiz bir ortam sağlamakta ve etmen sistemlerinin, anlamsal veb ile tümleşimini neden özendirmektedir. Ancak her iki çalışma alanının bir arada kullanımının sağladığı yararların dışınnda zorlukları da bulunmaktadır.Bu tezde, etmen sistemlerinin anlamsal veb ile tümleşik olarak geliştirilmesinin amaçlandığı bir mimari tanıtılmaktadır. Bu mimari, tümleşimin getirdiği zorlu ve karmaşık geliştirme sorununa çözüm olacak Model Güdümlü Yazılım Geliştirme'ye (MGYG) dayanmaktadır.Önerilen mimarinin alt yapısı, bir etmen sistemi çerçevesi olan SEAGENT ortamı üzerine kurulmuştur. SEAGENT ortamı için etmen sistemlerinin anlamsal veb tabanlı olarak geliştirilebileceği tümleşik üst modeller tanımlanmıştır. MGYG teknikleriyle, bu üst modellere dayalı olarak her iki ortamın tümleşik olarak geliştirilebileceği editörler üretilmiş ve etmen sistemlerinin ontoloji tabanlı olarak geliştirilmesini destekleyen etmen modellerinden ontolojilerin üretildiği model dönüşümleri tanımlanmlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The semantic web provides a unique environment for ontology based distributedagent systems that are developed in the internet. This case causes the integration ofthe agent systems and semantic web. However, this integration makes the developingof the MAS and semantic web fields that needed expert knowledge even more difficultand complex.In this thesis, an architecture that is intended to develop integrated semanticweb based agent systems is introduced. This architecture is based on the MDSD (ModelDriven Software Development) that will be a solution to challenging and complexdevelopment problem.The necessary infrastructure for the proposed architecture was built on the SEAGENTenvironment that is an agent system framework. The integrated metamodelsfor the SEAGENT environment were defined to develop semantic web based agentsystems. Also, with the MDSD techniques, model transformations were defined andmodel editors that are based on the integrated metamodels were developed.